İntestinal iskemik reperfüzyon hasarında bağırsak anastomozuna adipoz doku kaynaklı kök hücre (AD-SC)'nin lokal ve sistemik uygulamasının etkileri
Effects of local and systemic application of adipose tissue-derived stem cells to intestinal anastomosis in intestinal ischemic reperfusion injury
- Tez No: 740092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN ER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Kolon ameliyatlarında hem acil hem de elektif olarak bağırsak anastamozları sık olarak yapılmaktadır. Bu ameliyatlardan sonra en çok korkulan komplikasyon anastamoz kaçaklarıdır. Anastamoz kaçaklarını önlemek için birçok yöntem kullanılmıştır ve bu yöntemlerden birisi de kök hücre uygulamalarıdır. Bu çalışma ile intestinal iskemik reperfüzyon hasarında bağırsak anastamozuna adipoz doku kaynaklı kök hücre (AD-SC) uygulamasının anastamoz kaçaklarına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 10-12 haftalık 30 tane 250-300 gr ağırlığındaki Wistar Albino erkek rat kullanıldı. Her grup 10'ar rat olacak şekilde rastgele 3 farklı gruba ayrıldı. Tüm gruplarda superior mezenterik arter klemplendi ve iskemi oluşturulduktan sonra klemp açılarak reperfüzyon yapıldı. Tüm gruplara bağırsak rezeksiyonu ardından anastamoz yapıldı. Bir gruba hiçbirşey verilmezken bir gruba anastamoz hattına lokal kök hücre, diğer gruba ise sistemik kök hücre verildi. 7. gün sonunda histopatolojik olarak değerlendirilmesi yapıldı, kanda hidroksiprolin düzeyi ve patlama basıncı bakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Intestinal anastomoses are frequently performed both urgently and electively in colon surgeries. The most feared complication after these surgeries is anastomotic leakage. Many methods have been used to prevent anastomotic leaks and one of these methods is stem cell application. In this study, we aimed to evaluate the effect of adipose tissue-derived stem cell (AD-SC) application on intestinal anastomosis in intestinal ischemic reperfusion injury on anastomotic leaks. Materials and Methods: 30 Wistar Albino male rats, 10-12 weeks old, weighing 250-300 gr, were used in the study. The animals were randomly divided into 3 groups with 10 animals in each group. In all groups, the superior mesenteric artery was clamped and after ischemia was created, the clamp was opened and reperfusion was performed. After intestinal resection, anastomosis was performed in all groups. While nothing was given to one group, local stem cells were given to the anastomosis line to one group and systemic stem cells to the other group. At the and of day 7, burst pressure, blood hydroxyproline level and histopathological, evaluation were performed.