Corpus analysis of epistemic modal auxiliaries and lexical verbs in argumentative writing
Tartışmacı yazılarda bilgisel yardımcı fiillerin ve ana fiillerin derlem analizi
  1. Tez No: 806048
  2. Yazar: TUĞBA ÇITLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, yerli ve yabancı yazarların, tartışmacı yazılarında bilgisel kip olarak kullanılan yardımcı fiilleri ve ana fiilleri nasıl kullandıklarını araştırmaktadır. Diller arası karşılaştırma yapmayı sağlayan karşılaştırmalı diller arası analiz, farklı anadillerine sahip olan ve anadili İngilizce olan yazarların bu bilgisel kiplik belirteçlerini tartışmacı yazılarda argüman oluşturmak amacıyla nasıl kullandıklarını görmek için derlem tabanlı yöntem ile birlikte kullanıldı. Bununla ilgili olarak, yazılarında bilgisel kip olarak kullanılan yardımcı fiiller ve ana fiiller, sıklık, çeşitlilik, gramer kategorileri, en çok kullanılan bilgisel kiplik belirteçlerinin eşdizimliliklerini ve bilgisel kipliğinin güç düzeyleri açısından incelenmiştir. Hem nicel hem de nitel analizler yapılmıştır. Nicel analiz için, frekanslar bulundu ve dört derlem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Log olabilirlik testleri uygulandı. Çalışmanın niteliksel yönünde ise, derin bir karşılaştırma yapmak ve yapıları ayrıntılı olarak görmek için dizin analizleri incelenmiştir. Sonuçlara göre, Norveççe, Japonca, Türkçe dillerini içeren farklı anadillere sahip kişilerin ve anadili İngilizce olan kişilerin tartışmacı yazılarında bilgisel kip olarak kullanılan yardımcı fiillerin ve ana fiillerin kullanımında farklılıklar bulundu. LOCNESS ve NICLE arasında bilgisel kiplik fiillerin kullanımı ve bilgisel kip would ve will kullanımı açısından benzerlik olduğu tespit edilmiştir. Farklı olarak, JPICLE ve TRICLE toplamda bilgisel kiplik fiillerini ve bilgisel kip would'u yeterince kullanmadı. Bunun yerine bilgisel kip will'i kullanmayı diğerlerinden daha çok kullandılar. Bilgisel kipliklerin güç düzeyleri söz konusu olduğunda, LOCNESS en çok orta düzeyde gücü kullanırken, JPICLE ve TRICLE en çok güçlü bilgisel gücü ve en az orta düzeyde bilgisel gücü kullanıldığı görülmüştür. NICLE, bilgisel güçleri neredeyse aynı şekilde kullanmıştır; ancak en çok zayıf bilgisel gücü kullanmıştır. Bilgisel sözcüksel fiiller için, dört derlem, bilgisel kiplik fiillerini epistemik sözcüksel fiillerden daha fazla kullanmıştır. Diğer taraftan bilgisel fiilleri en çok JPICLE, en az ise TRICLE kullanmıştır. LOCNESS en çok bilgisel fiil show'u tercih ederken, diğer üç derlem bilgisel think'i fazlasıyla kullanmıştır. JPICLE ve TRICLE, bilgisel fiil believe ve seem'i az kullanırken, NICLE ve LOCNESS bunları neredeyse aynı şekilde kullanmıştır. Bilgisel kipliklerin güç düzeyleriyle ilgili olarak, dört derlem en çok orta düzeyde bilgisel kiplik gücü kullanmıştır; ancak, JPICLE orta düzeyde bilgisel gücü fazlasıyla kullanmıştır. LOCNESS, JPICLE'den daha güçlü bilgisel kiplik gücü ve TRICLE'den daha fazla zayıf düzeyde bilgisel kiplik gücü kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how native and non-native writers employ epistemic modality by using epistemic modal auxiliaries and lexical verbs in their argumentative essays. Corpus-based contrastive interlanguage analysis, which enables a comparison between the languages, was employed to see how the writers from different L1 backgrounds and native speakers of English use epistemic modal auxiliaries and lexical verbs to make an argumentation in argumentative essays. The epistemic modal auxiliaries and lexical verbs were investigated regarding frequency, diversity, grammatical categories, co-occurrence patterns of the mostly used epistemic devices, and epistemic strength. Both quantitative and qualitative analyses were employed. In quantitative analysis, frequencies were counted along with the log-likelihood tests to determine whether there is a statistically significant difference across four corpora or not. As for the qualitative analysis, concordance lines were examined to observe the structural patterns for comparison. According to the results, there were differences in the use of epistemic modal auxiliaries and lexical verbs in argumentative essays of Norwegian, Japanese, Turkish writers, and their counterparts. It was found there is a similarity between LOCNESS and NICLE in terms of the use of epistemic modal auxiliaries and the use of epistemic would and will. Differently, JPICLE and TRICLE underrepresented epistemic modal auxiliaries in total, especially the epistemic would. On the other hand, JPICLE and TRICLE preferred to use epistemic will more than the other two corpora. When it comes to epistemic strengths, LOCNESS used the medium strength the most whereas JPICLE and TRICLE used the strong epistemic strength the most and the medium epistemic strength the least. NICLE used the epistemic strengths nearly the same; however, it used the weak epistemic strength the most. For epistemic lexical verbs, four corpora used epistemic modal auxiliaries more than epistemic lexical verbs. On the other hand, JPICLE used it the most while TRICLE used it the least. LOCNESS preferred to use epistemic lexical verb show the most whereas the other three corpora overrepresented epistemic think. JPICLE and TRICLE underrepresented epistemic lexical verbs believe and seem while NICLE and LOCNESS used them nearly the same. Regarding the epistemic strengths, four corpora used the medium epistemic strength the most; however, JPICLE overrepresented the medium epistemic strength. LOCNESS used more strong epistemic strength than JPICLE and weak epistemic strength more than TRICLE.