عيوب النطق عند علماء التجويد إبن البناء نموذجا
Tecvid âlimlerinde telaffuz kusurları olgusu İbni el-Benna örneği / Defects in pronuncation by tecvid scientists the example of İbni el Benna
- Tez No: 740237
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MAŞALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kuran'ı kerim'in nüzul dönemindeki özgün telaffuz ve nutkunu muhafaza etmeyi amaç edilen Tecvid İlmi kapsamında yürütülen şifahi ve kitabi çalışmalarda telaffuz kusurları konusu erken dönemden itibaren önemli bir yer ihraz etmiştir. Bu önemi sebebiyledirki zamanla konuya ilişkin müstakil eserler kaleme alınmış ve belli bir literatür varlık kazanmıştır. Bu literatürün ilklerinden ve öncü eserlerinden birinin İbnü'l-Benna'nın Uyubü'n-Nutk isimli eseri olduğunu söylenebilir. İşte bu çalışmada anılan eser özelinde telaffuz kusurları konusu ana hatlarıyla incelenmek istenmiştir. Bu çerçevede öncelikle ilgili literatür değerlendirmeye tabi tutulmuş, akibinde telaffuz kusurlaının çeşitleri, sebebleri ve tashih şekilleri üzerinde durulmuştur, sonrasında İbnü'l-Benna ile ilgili biyografık bilgiler verilmiş, son olaak da Beyanü'l-Uyub isimli eser derinlikli bir incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of pronunciation errors has taken an important place since the early period in the oral and literary studies carried out within the scope of the Science of Tajvid, which aims to preserve the original pronunciation and speech of the Qur'an at the time of its revelation. Due to this importance, individual works on the subject have been written over time and a certain literature has gained existence. It can be said that one of the first and pioneering works of this literature is İbnü'lBanna's work called Beyanü'l-Uyub. In this study, it was aimed to examine the subject of pronunciation defects, in particular, in the aforementioned work. In this framework, first of all, the relevant literature was evaluated, then the types, causes and corrections of pronunciation errors were emphasized, then biographical information about Ibn al-Banna was given, and finally, the work called Beyanü'l-Uyub was subjected to an indepth analysis.