(اللهجات العربية القديمة (ابن الأنباري أنموذجاً Eski Arap lehçeleri (İbnu'l-Enbari örneği)
Former Arab dialects (İbnu'l-Enbari sample)
- Tez No: 488956
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Arap Dili, köklü bir dil oluşu, kelime haznesinin genişliği ve anlam yönünden zenginliği ayrıca çok sayıda lehçeye sahip olmasıyla temâyüz etmiştir. Kur'an'ın bu dilde, yedi harfi de kapsayacak şekilde -ki bu yedi harf ilerde kırâat İmamlarının okuduğu on mütevâtir kırâat olarak yorumlanacaktır- nazil olmuş olması bu dilin asalet ve seçkinliğini artırmıştır. Bu araştırma, kadim Arap Lehçelerini, İbnü'l-Enbârî'nin (ö.328/940) eserleri çerçevesinde kapsamlı bir şekilde incelemeyi konu etmektedir. Çalışmamız şu hususları aydınlığa kavuşturmayı hedeflemektedir: Birincisi, İbnü'l-Enbârî'nin hayatını, eserlerini, etkilerini ve özellikle lehçeleri ele alırken takip ettiği metodun ne olduğunu tespit etmek. İkincisi, Kadim Arap Lehçelerini, bunların en önemli hususiyetlerini ve Arap yarım adasındaki dağılımlarını ortaya koymak, bu arada geçmiş ve günümüz ilim adamlarının fasih Arapça hakkındaki görüşlerine yer vermek. Aynı şekilde Arapça diksiyon hatalarıyla lehçeler arasındaki ilişkiye temas etmek. Üçüncüsü ve en önemlisi, Kadim Lehçeleri -İbnü'l-Enbârî'nin eserlerinde yer alan örneklerden hareketle- fonetik, sarf, nahiv ve anlam yönleriyle ele almak. Bu arada kendisinin bu lehçelerin sıhhati ve kabilelere nispeti bakımından görüşlerine ve başka âlimlerin görüşleriyle yaptığı mukayeselere yer vermek. امتازت اللغة العربية بأصالتها وكثرة ألفاظها وغزارة معانيها وتعدد لهجاتها، وزاد هذه اللغة تشريفاً وأصالةً ورُقياً نزول القرآن الكريم بها وتَضَمُّنِهِ الأحرف السبعة التي فُسِّرت فيما بعد على أنها لهجات العرب التي قرأ بها أصحاب القراءات العشر المتواترة، فجاء هذا البحث ليتناول اللهجات العربية القديمة بإجراء دراسة شاملة عنها من خلال ما ورد منها في مؤلفات ابن الأنباري. وتهدف هذه الدراسة إلى إلقاء الضوء على عدة جوانب؛ أولها التعريف بابن الأنباري وحياته ومؤلفاته وآثاره ومنهجه الذي اتبعه في عرض اللهجات، وثانيها التعريف باللهجات العربية القديمة وأهم خصائصها وتوزعها في شبه الجزيرة العربية بالإضافة للتعرض لآراء العلماء القدماء والمحدثين في اللغة العربية الفصحى الموحدة المعتمدة عند جميع العرب، وكذلك عيوب النطق العربي للتفريق بينها وبين بعض اللهجات التي قد تختلط على القارئ. أما الجانب الثالث والأهم فيتناول التطبيق العملي للهجات العربية القديمة على جميع المستويات الصوتية، والصرفية، والنحوية، والدلالية من خلال الأمثلة الواردة في مؤلفات ابن الأنباري، كما يتعرض هذا الجانب أيضاً إلى رأي ابن الأنباري في هذه اللهجات ومقارنته بآراء العلماء الآخرين من حيث صحة كل لهجة من هذه اللهجات، ومن حيث نسبتها لأصحابها.
Özet (Çeviri)
Arabic language is distinguished by its originality, the abundance of its words, the richness of its meanings and the multitude of its dialects. The descent of the Holy Quran in Arabic language and being the Quran contains the seven kinds of readings which were later interpreted as the dialects of the Arabs by which the ten famous frequent readers had read the Quran made this language more honoured and authenticity. This research comes to deal with the ancient Arabic dialects by conducting a comprehensive study about these dialects through what was mentioned in the writings of Ibn al-Anbari. This study aims at shedding light on several aspects. The first is the definition of Ibn al-Anbari, his life, works, writings, and his method of presenting these dialects. The second aspect is the definition of the ancient Arabic dialects, their most important characteristics, their distribution in the Arabian Peninsula, as well as to expose the views of ancient and modern scholars regarding the standard Arabic which is approved by all Arabs. The study also aims to demonstrate the defects of Arabic pronunciation to differentiate between this pronunciation and some other dialects that may be mixed to the reader. The third and most important aspect deals with the practical application of the ancient Arabic dialects at all levels of vocal, morphological, grammatical, and semantic levels through exposing examples from the writings of Ibn al-Anbari. This aspect also exposes Ibn al-Anbari's opinion regarding these dialects and try to compare his opinion with the other scholars' opinions regarding the truthfulness of these dialects, and in terms of their belonging to their owners.