Bazı yeni triazol türevlerinin sentezi ve Candida türleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Synthesis of some new triazole derivates and investigation of their effects on Candida species
  1. Tez No: 740264
  2. Yazar: EMİR GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAY, DOÇ. DR. ULVİYE ACAR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde antimikrobiyal tedavide karşılaşılan en önemli sorun antimikrobiyal ilaçların büyük bir kısmına direnç gelişmesi, artan organ ve doku nakli ve immünosupresif ilaç kullanımının bir sonucu olarak önemli ölçüde artmaktadir. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen direnç gelişimi, bazı enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ciddi problemler oluşturmakta ve buna bağlı olarak, enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı mortalite ve morbidite insidansı giderek artmaktadır. Antifungal enfeksiyonların tedavisinde kullanılmak üzere araştırıcıların dikkatini çeken heterosiklik bileşiklerden biri benzimidazol ve triazol halkalarıdır. Benzimidazol halkası pürin çekirdegini taşıyan adenin ve guanin izosteridir ve pürin antimetaboliti olabilir. Bu çalışmada benzimidazol ve triazol yapısı taşıyan bileşikler sentez edilecektir. Sentezlenen; 6a, 6b, 6c, 6d, 6e, 6f, 6g, 6h, 6i, 6j, 6k, ve 6l türevlerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve Kütle spektroskopik verileri ile aydınlatılacaktır. Sentezlenen bileşiklerin antifungal etkileri dört Candida türü (C. Albicans, C. Glabrata, C. Krusei, C. Parapsilopsis) üzerinde in vitro aktivite testleri ile referans ilaç olarak vorikonazol ve flukonazol MİK değeri ile aktivitelerinin kıyaslamasını gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
The most important problem encountered in antimicrobial therapy today is the development of resistance to most of the antimicrobial drugs, increasing organ and tissue transplantation and the use of immunosuppressive drugs. The development of resistance, which can be caused by different reasons, creates serious problems in the treatment of some infectious diseases, and accordingly, the incidence of mortality and morbidity caused by infectious diseases is gradually increasing. One of the heterocyclic compounds that attract the attention of researchers for use in the treatment of antifungal infections is benzimidazole and triazole rings. Benzimidazole is structurally similar to pürine, and its derivatives could compete with purines. In this study, compounds with benzimidazole and triazole structure will be synthesized. synthesized; The structures of the 6a, 6b, 6c, 6d, 6e, 6f, 6g, 6h, 6i, 6j, 6k, and 6l derivatives will be elucidated by 1H-NMR, 13C-NMR and Mass spectroscopic data. We compared the antifungal effects of the synthesized compounds with in vitro activity tests on four Candida species (C. Albicans, C. Glabrata, C. Krusei, C. Parapsilopsis) with the MIC value of voriconazole and fluconazole as reference drugs and their activities