Biyogazdan enerji üretiminde yeni bir risk analizi tekniği:Entegre risk analizi
A NEW risk analysis technique in energy generation from biogas: İntegrated risk analysis
- Tez No: 740263
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Energy, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstride faaliyet gösteren bütün işletmeler sürdürülebilir kalkınma politikası çerçevesinde insan ve çevre sağlığını korumak zorundadır. Bu zorunluluk işletmelerde birçok yasal prosedürün yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ile çevresel yönetim sisteminin birlikte yürütülmesini gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında biyogazdan enerji üreten tesislerde risk faktörleri iş sağlığı ve güvenliği ile çevre sağlığı ve güvenliği açısından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmede risk analizlerine veri sağlayan ortam ölçümleri de kullanılarak bu iki sistemin birlikte yönetilmesine olanak sağlayacak yeni bir risk analizi tekniği; Entegre Risk Analizi oluşturulmuştur. Entegre risk analizinde; iş kazaları ve meslek hastalıkları ile genelde çalışan odaklı düşünülen mevcut risk analizlerine çevresel etki risk faktörleri eklenerek, risklerin boyutları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerde iş sağlığı ve güvenliği risk skorlarının düşük olsa bile çevresel risk skorlarının yüksek olabileceği durumlar saptanmıştır. Aynı zamanda çevresel etki için iş sağlığı ve güvenliği alanında alınan önlemlerin yetersiz kaldığı da gözlemlenmiştir. Sonuç olarak yasal mevzuatlar açısından ortak paydayı oluşturan risk değerlendirme analizlerinde entegre yönetimin kullanılması; gerçekleşen faaliyetler için başta insan ve çevre sağlığı ile işletmelerin kalkınma projeleri de dâhil olmak üzere tüm çalışma hayatına olumlu katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
All businesses operating in the industry have to protect human and environmental health within the framework of sustainable development policy. This obligation requires the execution of the occupational health and safety management system and the environmental management system together, as well as many legal procedures. In this thesis, risk factors in plants producing energy from biogas were evaluated separately in terms of occupational health and safety and environmental health and safety. In the evaluation, a new risk analysis technique; Integrated Risk Analysis was created, which will allow these two systems to be managed together, by using environmental measurements that provide data for risk analysis. In integrated risk analysis; the dimensions of the risks were investigated by adding environmental impact risk factors to the existing risk analyzes, which are generally thought to be employee-oriented, with work accidents and occupational diseases. In the data obtained as a result of the research, it has been determined that even if the occupational health and safety risk scores are low, the environmental risk scores may be high. At the same time, it has been observed that the measures taken in the field of occupational health and safety for environmental impact are insufficient. As a result, the use of integrated management in risk assessment analysis, which constitutes the common denominator in terms of legal regulations; for the activities carried out, it will make positive contributions to the entire working life, including primarily human and environmental health and the development projects of enterprises.