Orhan Türkdoğan'ın temel sosyolojik fikirleri
Orhan Turkdogan's basic sociological ideas
- Tez No: 740276
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezin ana konusu, Türk sosyolojisi için önemli bir isim olan Orhan Türkdoğan'ın temel sosyolojik fikirlerini incelemektir. Türkdoğan, Türk toplumunun yapısına, tarihine ve temel sorunlarına yoğunlaşmış bir sosyoloğumuz olduğu için onun sosyolojik düşüncelerinin araştırılması önem arz etmektedir. Tezimizin ilk bölümünde, Türkdoğan'ın hayatına, eserlerine ve etkilendiği kişilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Türkdoğan'ın metot anlayışından bahsedilmiştir. Türkdoğan, Türk toplumunun tarihini, sosyal yapısını ve ana sorunlarını incelerken sosyolojik metodolojide birbirine eleştirel yaklaşan pozitivist metodu ve hermeneutik metodu önemsemiştir. Ayrıca Türkdoğan, metodolojisinde tarihsel analizlere de önem vermiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin sosyal gerçekliğini ve problemlerini tahlil ederken Türk tarihine yönelmiştir. Türk toplumunun sorunlarının temellerini tarihte aramıştır. Bu yüzden tezimizin üçüncü bölümünde Türkdoğan'ın, Türk tarihine yönelik görüşlerine yer verilmiştir. Türkdoğan, sosyolojik analizlerinde Türk tarihini önemsemiş ve onu İslamiyet öncesi, İslamiyet Sonrası (Osmanlı İmparatorluğu Dönemi) ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemi olmak üzere üç ana dönemde incelemiştir. Türkdoğan, söz konusu bu üç temel dönemin toplumsal yapımızı şekillendirdiğini iddia etmiştir. Bu çerçevede, onun Türk toplumunda ana sosyal kurumlarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Tezimizin beşinci ve son bölümünde, Türkdoğan'ın, Türkiye'nin sosyal problemlerine yönelik görüşleri tahlil edilmiştir. Günümüzde Türkdoğan, Türk toplumunun temel meselelerini etniklik ve azınlık, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınması, köyün yapısının tahrip edilmesi, varoş kültürü, zenginlik kültürü, küreselleşme, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, terör-şiddet olayları ve üniversitelerdeki siyasal radikalleşme olarak belirlemiştir. Türk sosyolojisinde milliyetçi-muhafazakâr çizgiyi benimsemiş olan Türkdoğan, söz konusu ana sorunlarımıza milliyetçi bakış açısıyla çözüm yolları üretmeye gayret etmiştir. Türkdoğan, Türk toplumunun sosyal bütünleşmesine önem vermiştir. Türkiye'de milli kimliğin ve milli kültürün önemine dikkat çekmiştir. Türk toplumunun gelişmesi, ilerlemesi ve kalkınması için öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to examine the basic sociological ideas of Orhan Türkdoğan, an important name for Turkish sociology. Since Türkdoğan is a sociologist focused on the structure, history and basic problems of Turkish society, it is important to investigate his sociological thoughts. In the first part of our thesis, Türkdoğan's life, works and the people he was influenced by are included. In the second part, Türkdoğan's understanding of method is mentioned. While examining the history, social structure and main problems of Turkish society, Türkdoğan gave importance to the positivist method and hermeneutic method, which approach each other critically in sociological methodology. In addition, Türkdoğan gave importance to historical analysis in his methodology. In this context, he turned to Turkish history while analyzing Turkey's social reality and problems. He sought the foundations of the problems of Turkish society in history. Therefore, in the third part of our thesis, Türkdoğan's views on Turkish history are included. Türkdoğan gave importance to Turkish history in his sociological analysis and examined it in three main periods: pre-Islamic, Post-Islamic (Ottoman Empire Period) and the founding period of the Turkish Republic. Türkdoğan claimed that these three basic periods shape our social structure. In this framework, his views on the main social institutions in Turkish society were examined. In the fifth and last part of our thesis, Türkdoğan's views on Turkey's social problems are analyzed. Today, Türkdoğan addresses the main issues of Turkish society as ethnicity and minority, the development of the Eastern Anatolia Region and Southeastern Anatolia Region, the destruction of the village structure, suburban culture, culture of wealth, globalization, Turkey-EU relations, terrorism-violence and political radicalization in universities has determined. Türkdoğan, who has adopted the nationalist-conservative line in Turkish sociology, has tried to produce solutions to our main problems with a nationalist perspective. Türkdoğan gave importance to the social integration of Turkish society. He drew attention to the importance of national identity and national culture in Turkey. He offered suggestions for the development, progress and development of Turkish society.