31 Mart yerel seçimlerinde siyasal iletişimin içerik analizi: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi
The content analysis of political communication in local elections of 31 March 2019: İzmir Metropolitan Municipality election
- Tez No: 740275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Seçim kampanyaları, profesyonellerin desteği ile oluşturulmakta birçok siyasal iletişim yöntemini kapsamakta, adayın ve siyasal partinin görüşünü yansıtmakta aynı zamanda seçim vaatlerinin paylaşıldığı mesajların yayınlanmasını sağlamaktadır. Bu araştırmanın konusunu ise siyasal propaganda aracı olarak kullanılmış olan siyasi aktörlerin söylemleri oluşturmaktadır. Siyasal partilerin söylemlerinde hangi anlam ve sembollere yer verildiği ve siyasal partilerin toplumu ne şekillerde etkilemeye çalıştıkları sorularına yanıt aranmaktadır. Araştırmanın amacı, 31 Mart 2019 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde; siyasi partiler tarafından kullanılan siyasal iletişim araçlarının kamuoyunu ne yönde etkilemeye çalıştıkları, hangi anlamlara, sembollere yer verdikleri, toplumun hangi kesimlerinin dikkatlerini çekmeye çalıştıklarını incelemektir. Bu araştırmada eleştirel sosyal bilim yaklaşımına uygun olacak şekilde nitel içerik analizi metodu kullanılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde adayların kullanmış olduğu afiş, sosyal medya hesaplarındaki gönderiler, seçim konuşmaları ve röportajlar nitel içerik analizi metodu ile incelenmiştir. Böylece literatürde eksik olan yerel seçimlere dair nitel içerik analizi araştırmalarına, sosyolojik bir bakış açısıyla katkı yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a field that politics is closely interested in because of the ability of communication tools to affect large masses. Political parties and politicians use communication tools to get the public to vote for them. Throughout history, candidates and parties have tried to influence voters.Today, these influence studies appear as election campaigns. The field of study of this study is the discourses created by political actors that have been used as a political propaganda tool. The purpose of focusing on this subject is to seek answers to the questions of what meanings and symbols are included in the discourses of political parties, what is intended to be done, and in what ways the political parties try to influence the society. The aim of this study is to understand how the political communication tools used by political parties in the 31 March 2019 Izmir Metropolitan Municipality elections tried to influence the public, what meanings and symbols they included, and which segments of the society they tried to attract their attention. In this study, qualitative content analysis method was used in accordance with the critical social science approach. The posters, posts on social media accounts, election speeches and interviews used by the candidates in the Izmir Metropolitan Municipality elections were analyzed by qualitative content analysis method. It has been tried to contribute to the qualitative content analysis studies on local elections, which are missing in the literature, from a sociological point of view.