Talcott Parsons ve Jean Baudrillard'ın sağlık ve hastalığa ilişkin görüşlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of the views of Talcott Parsons and Jean Baudrillard on health and illness
- Tez No: 740277
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağlık ve hastalık olgusu, her zaman sosyolojinin gündeminde olmuştur. Sosyolojide sağlık ve hastalığa odaklanan önemli teoriler vardır. Sağlık ve hastalığa yoğunlaşan sosyolojik teoriler arasında işlevselcilik ve postmodern teori önemli bir yere sahiptir. Bu tezin konusu, işlevselci teorinin en önemli temsilcilerinden Talcott Parsons ve postmodern teorinin en bilinen isimlerinden Jean Baudrillard'ın sağlık ve hastalığa ilişkin temel fikirlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Tezin iddiası, Parsons ve Baudrillard'ın sağlık ve hastalık konusunda hangi görüşlere sahip olduğunu, birbirlerinden ne farklarının olduğunu ve birbirleriyle benzeşen yönlerinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Parsons, sağlığa dönük sosyolojik analizlerinde özellikle de sosyal sistem analizinde modern tıp, sağlık, hastalık, hasta rolü ve doktor rolü üzerine yoğunlaşmıştır. Baudrillard ise, simülasyon analizi bağlamında sağlık, hastalık ve modern tıbbın yanı sıra beden, hijyen ve ilaç kullanımına odaklanmıştır. Baudrillard, özellikle de günümüz tüketim toplumunda sağlık ve hastalığa dair önemli tespitler yapmıştır. Parsons, sağlığın ve hastalığın sosyal sistemlerin alt sistemleri olduğuna, sağlığın sosyal sistem ve düzenin işleyişi açısından önemli olduğuna işaret etmiştir. Baudrillard ise, günümüz tüketim toplumunda modern tıp, sağlık, hastalık, beden, hijyen ve ilaç kullanımının ön plana çıktığını belirtmiştir. Baudrillard, sağlığın, hastalığın ve bedenin meta hâline geldiğini, bunların tüketimden ayrı olarak düşünülemeyeceğini vurgulamıştır. Baudrillard, Parsons'tan farklı olarak tüketim toplumunda bedenin ve hijyenin ön plana çıktığına işaret etmiştir. Baudrillard, postmodern toplumda sağlık ve hastalığın müphem hâle geldiğini iddia etmiştir. Neticede, Parsons, modern tıbbın sosyal sistemin devamı açısından önemli bir hizmet olduğunu, Baudrillard ise modern tıbbın ticarileştiğini vurgulamıştır. Parsons, sağlığın sosyal sistemin bir parçası olduğunu, bireylerin hasta olduklarında görevlerini yerine getiremeyeceklerini belirtmiş, Baudrillard ise günümüzde başta sağlık olmak üzere her şeyin problemli hâle geldiğini, sağlık ve hastalık olgularının belirsizleştiğini söylemiştir. Parsons, hasta rolü ve doktor rolü üzerine yoğunlaşmışken, Baudrillard Parsons'tan farklı olarak engellilik, beden, hijyen ve ilaç kullanımına dikkat çekmiştir. Tezimizde, Parsons ve Baudrillard'ın sağlık ve hastalığı farklı bağlamlarda ele aldığını, onların sağlık ve hastalığa dair analizlerinin birbirine karşıt olduğunu ispat ettik.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of health and illness has always been on the agenda of sociology. There are important theories in sociology that focus on health and illness. Functionalism and postmodern theory have an important place among sociological theories that focus on health and illness. The subject of this thesis is to analyze the basic ideas of Talcott Parsons, one of the most important representatives of functionalist theory, and Jean Baudrillard, one of the most well-known names of postmodern theory, on health and illness. The claim of the thesis is to reveal what views Parsons and Baudrillard have on health and illness, what differences they have from each other and whether they have similarities with each other. In his sociological analyzes of health, Parsons focused on modern medicine, health, illness, the sick role and the role of the doctor, especially in the analysis of social systems. Baudrillard, on the other hand, focused on the body, hygiene and drug use as well as health, illness and modern medicine in the context of simulation analysis. Baudrillard has made important determinations about health and illness, especially in today's consumer society. Parsons pointed out that health and illness are subsystems of social systems, and that health is important for the functioning of the social system and order. Baudrillard, on the other hand, stated that modern medicine, health, illness, body, hygiene and drug use come to the fore in today's consumer society. Baudrillard emphasized that health, illness and the body have become commodities and that these cannot be considered separately from consumption. Baudrillard, unlike Parsons, pointed out that the body and hygiene come to the fore in the consumer society. Baudrillard claimed that health and illness have become ambiguous in postmodern society. As a result, Parsons emphasized that modern medicine is an important service for the continuation of the social system, while Baudrillard emphasized that modern medicine has been commercialized. Parsons stated that health is a part of the social system and that individuals cannot fulfill their duties when they are sick. While Parsons focused on the sick role and the role of the doctor, Baudrillard drew attention to disability, body, hygiene and drug use, unlike Parsons. In our thesis, we proved that Parsons and Baudrillard consider health and illness in different contexts, and that their analyses of health and illness are contradictory.