Tıbbi denetim yoluyla inşa edilen bedenler: Tüp mide ameliyatı olan bireylerin bedenlerine yönelik deneyimlerine sosyolojik bakış
Bodys constructed through medical audit: A sociological look at the experiences of individuals with sleeve gastrectomy with their body
  1. Tez No: 740278
  2. Yazar: DİLARA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada İzmir'de yaşayan tüp mide ameliyatı olmuş bireylerin ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası deneyimlerinin nasıl olduğunu sosyolojik bir perspektiften ile anlamak ve anlamlandırmak amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmada, kartopu örnekleme aracılığıyla 24 katılımcıya ulaşılmış, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılarla derinlemesine görüşülmüş ve elde edilen veriler MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasında tüp mide ameliyatı olmuş bireylerin ameliyat öncesi deneyimlerinin, yeme davranışına ilişkin deneyimler, sağlık sorunları/hastalık deneyimleri, sosyalizasyon sürecinde kilo kaynaklı yaşanan sorunlar, kilo nedeniyle beden memnuniyetsizliği, ameliyat öncesinde başarısız kilo verme girişimleri ve kilonun hareketleri kısıtlaması gibi deneyimler üzerine kurulu olduğu görülmüştür. Katılımcıların ameliyat olmalarına neden olan faktörleri çoğunlukla sağlık, kendi kendine zayıflayamamak ve estetik kaygılar olduğu görülmüştür. Katılımcıların ameliyat sonrası deneyimleri ameliyat kaynaklı yaşanan komplikasyonlar, ameliyatın kazanımları, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve tekrardan kilo almak gibi temalar etrafında şekillenmiştir. Katılımcıların benzer deneyimi yaşayan diğer tüp mide ameliyatı olmuş kişilerle iletişimi ve sosyal medyada 'tüp mideli' kimliğiyle iletişim ağları oluşturmaları, ameliyat aracılığıyla sosyalleşmelerini sağlamıştır. Katılımcılar tüp mide ameliyatı ile ilgili deneyimlerini genel olarak doktora güven, doktorun tecrübesi, özel hastane, vitaminler, tıbbi bilgi gibi tıbbi konuları öne çıkararak açıklamış, bu bağlamda ameliyatı olumlu bir deneyim olarak anlatıya döktükleri görülmüştür. Bu tez çalışmasından elde edilen, tüp mide ameliyatı olmuş bireylerin deneyimlerine ilişkin veriler, çalışma kapsamında, Foucault'nun kuramsal çerçevesinden biyoiktidar, bedenin denetimi, şişmanlığın tıbbileştirilmesi, tüp mide ameliyatının tıbbileştirilmesi kavramları temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand and make sense of the preoperative and postoperative experiences of individuals who have undergone sleeve gastrectomy surgery, living in Izmir, from a sociological perspective. In this study, which was carried out using the phenomenology method, one of the qualitative research methods, 24 participants were reached through snowball sampling, in-depth interviews were made with the participants using a semi-structured interview form, and the obtained data were analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis program. In this thesis, it was determined that the preoperative experiences of individuals who had sleeve gastrectomy surgery were based on experiences such as eating behavior, health problems/illness experiences, weight-related problems in the socialization process, body dissatisfaction due to weight, unsuccessful weight loss attempts before the surgery, and weight restriction. seen. It was seen that the factors that caused the participants to have surgery were mostly health, not being able to lose weight on their own and aesthetic concerns. The post-operative experiences of the participants were shaped around themes such as complications from the surgery, the gains of the surgery, changes in eating habits and regaining weight. The communication of the participants with other people who had sleeve gastrectomy surgery who had a similar experience and the establishment of communication networks with the identity of“tube stomach”on social media enabled them to socialize through the surgery. Participants explained their experience of sleeve gastrectomy surgery by emphasizing medical issues such as trust in the doctor, the doctor's experience, private hospital, vitamins, and medical knowledge, and in this context, it was seen that they narrated the surgery as a positive experience. The data on the experiences of individuals who have had sleeve gastrectomy surgery, obtained from this thesis, are discussed on the basis of Foucault's theoretical framework, on the basis of the concepts of biopower, body control, medicalization of obesity, and medicalization of sleeve gastrectomy surgery.