Nano gümüş yapıların kimyasal işlemler ile hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of nano silver structures by chemical processes
- Tez No: 740279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK RACİ SERTBAKAN, PROF. DR. EMAD K. AL – SHAKARCHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, kimyasal indirgeme yöntemi kullanılarak gümüş nanoyapılar hazırlanmıştır. Oluşturulan gümüş nanoparçacıkları yaklaşık 20 nm çaplarda hazırlanmıştır. Ayrıca UV-Vis absorpsiyon spektrometresi, Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-ışını kırınımı (XRD) gibi optik ve yapısal çalışmaları incelemek için çok sayıda teknik kullanılmıştır. Pratik sonuçlar, hazırlanan nanopartiküller absorpsiyon spektrumu (357 nm) ile gözlenmiştir. Optik absorpsiyon piklerinin konumları ile gümüş nanoparçacıkların boyutu arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. TEM sonuçlarının analizi, 20 nm aralığında nanoparçacıkların varlığını gösterir. XRD sonuçlarının analizi ile gümüş nanoparçacıkların kristal yapısı incelenmiştir. Bir kübik birim hücrenin kafes sabitlerine (a=4.0855 Å) sahip olduğu, Miller indekslerinin (111), (022), (002) ve (113) olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanostructures were prepared using chemical reduction method. The formed silver nanoparticles were prepared with diameters of about 20 nm. In addition, numerous techniques have been used to study optical and structural studies such as UV-Vis absorption spectrometry, Transmission Electron Microscopy (TEM), Scanning Electron Microscopy (SEM), and X-ray diffraction (XRD). Practical results were observed with the absorption spectrum of the prepared nanoparticles (357 nm), it was determined that there is a relationship between the positions of the optical absorption peak and the size of the silver nanoparticles. Analysis of the TEM results indicates the presence of nanoparticles in the (20 nm) range. Crystal structure of silver nanoparticles was investigated by analysis of XRD results. It has been determined that a cubic unit cell has lattice constants (a=4.0855 Å) and Miller indices are (111), (022), (002) and (113).