A meta-analysis on the use of technology in teaching mathematics
Matematik eğitiminde teknoloji kullanımına yönelik meta-analiz çalışması
- Tez No: 740291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemizde ve dünyada teknoloji kullanımı birçok alanda olduğu eğitimde de önem kazanmaktadır. Matematik eğitiminde teknoloji kullanımı üzerine yapılan çalışmalar artış göstermekte, alanyazında birbirinden bağımsız ve farklı sonuçlara ulaşmış birçok araştırma bulunmaktadır. Meta-analizin amacı farklı çalışmaları bir araya getirerek genel yorumlar yapmaktır. Bu çalışmada, 2000-2020 yılları arasında matematik eğitiminde teknoloji kullanımına ilişkin olarak yazılmış tez ve makaleler incelenmiştir. Araştırmanın amacı, alanyazında taraması sonucu ulaşılabilen 2000-2020 yılları arasında Türkiye'de yapılmış ve matematik eğitiminde teknoloji kullanımının öğrenci başarısı ve öğrencilerin matematiğe yönelik duygu ve düşüncelerini konu alan çalışmaları inceleyip, araştırmaya dahil edilen 45 çalışma meta-analiz yöntemiyle analiz ederek, matematik eğitiminde teknoloji kullanımının, akademik başarı ve matematiğe yönelik duygu ve düşünceler üzerindeki genel etkisini belirlemektir. Etki büyüklüğü hesaplanarak genel bir kanıya varılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, matematik eğitiminde teknoloji kullanımının öğrenci başarısına etki büyüklüğü 0.678 olarak bulunmuştur. Bu değer teknoloji kullanımının öğrencilerin matematik başarısını pozitif yönde ve orta düzeyde etkilediğini göstermektedir. Matematik eğitiminde teknoloji kullanımının öğrencilerin matematik ile ilgili duygu ve düşüncelerine etki büyüklüğü ise 0.466 olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan ortalama etki büyüklüğü matematik eğitiminde teknoloji kullanımının öğrencilerin matematiğe yönelik duygu ve düşünceleri üzerinde pozitif yönde ve düşük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of technology is gaining importance in education as well as in many areas in our country and in the world. Studies on the use of technology in mathematics education are increasing, and there are many independent studies in the literature that have yielded different results. The purpose of meta-analysis is to make general comments by bringing together different studies. In this study, theses and articles written on the use of technology in mathematics education between the years 2000-2020 were examined. The effects of use of technology on students' mathematics achievement and their feelings and thoughts about mathematics were investigated. A total of 45 studies that included in this study were analyzed via meta-analysis method. This research helps us to see the effect size of recent research on use of technology in teaching and learning mathematics. As a result of the research, the effect size of the use of technology in mathematics education on student achievement was found to be 0.678. This value shows that the use of technology affects students' mathematics achievement positively and moderately. The effect size of the use of technology in mathematics education on students' emotions and thoughts was found to be 0.466. The calculated average effect size shows that the use of technology in mathematics education has a positive and low effect on students' feelings and thoughts about mathematics.