Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çokkültürlülük kavramına ilişkin bilgi, beceri ve tutumları
Knowledge, skills and attitudes of social studies teachers regarding the concept of multiculturalism
- Tez No: 740301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ E. MELİHA KURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Modern zamanın ve küreselleşmenin gereği olarak yaşanan dönüşümlerin sancılı sürecinde karşımıza çıkan çokkültürlülük kavramı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitim sistemi içerisine girmesi gereken bir olgu olmuştur. Öğretim programı içerisinde etkin vatandaş yetiştirme amacı güden sosyal bilgiler dersi ise gereklilik ve amaç yönünden çokkültürlü eğitimin en önemli aracı haline gelmiştir. Çokkültürlü eğitim konusunda ise sosyal, siyasal ve akademik yönden çeşitli korkular beslenmiştir. Özellikle kavramın yeterli düzeyde anlaşılamaması ve uygulanmaması durumunda yaşanabilecek problemlerin olması sebebiyle çokkültürlü eğitim önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı sosyal bilgiler dersinin uygulayıcısı olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin çokkültürlülük kavramına ilişkin bilgi, beceri ve tutumlarının incelenmesidir. Evrenin Şanlıurfa'da çalışan sosyal bilgiler öğretmenlerinin olduğu araştırmada, örneklem olarak bu şehirde görevde olan 300 sosyal bilgiler öğretmeni amaçsal örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Çokkültürlü eğitim ölçeğinin uygulandığı nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sürecinin pandemi dönemine denk gelmesi sebebiyle ölçekler internet üzerinden uygulanmıştır. Bu durum araştırmanın en önemli sınırlılığı olarak değerlendirilebilir. Araştırma sonucuna göre, ölçeklerin ortalamaları 3.40-4.19 değer aralığında olduğundan katılımcıların çokkültürlü eğitim ve çokkültürlülük kavramına ilişkin bilgi, beceri ve tutumlarının yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Bu duruma rağmen öğretmenlerin çokkültürlü eğitim konusunda bilgi düzeylerini artırmanın üniversite eğitiminde faydalı olabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of multiculturalism, which we encounter in the painful process of transformations experienced as a requirement of modern times and globalization, becomes a phenomenon that should be included in the education system in our country as well as all over the world. The social studies course, which aims to raise active citizens within the curriculum, has become the most important tool of multicultural education from the point of necessity and purpose. There have been various social, political, and academic fears about multicultural education. In particular, since there are problems that can be experienced in case the concept is not adequately understood and applied, multicultural education becomes more of an issue. The study aims to examine the knowledge, skills, and attitudes of the social studies teachers, who are the practitioners of the social studies course, regarding the concept of multiculturalism. While the population is chosen from the social studies teachers working in Şanlıurfa in this study, the sample was selected from 300 social studies teachers working in this city using the purposive sampling method. The model multicultural education scale is applied is the survey model, one of the quantitative research methods. Due to the fact that the research process coincided with the pandemic period, the scales were applied over the internet. This situation can be considered the most important limitation of the study. According to the result of the study, since the averages of the scales are in the range of 3.40-4.19, it can be said that the knowledge, skills, and attitudes of the participants regarding the concept of multicultural education and multiculturalism are at a high level. Despite this situation, it can be suggested that increasing the knowledge level of teachers about multicultural education may be beneficial in university education.