Erken çocukluk dönemi viyolonsel eğitiminde masalsı anlatım yoluyla temel davranışların kazandırılmasına ilişkin uzman görüşleri
Experts' views on gaining basic behaviors through fairytale narration in early childhood cello education
  1. Tez No: 740302
  2. Yazar: GİZEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, erken çocukluk dönemi viyolonsel eğitiminde temel davranışların masalsı anlatımdan yararlanarak, daha kolay ve kısa sürede algılanıp kazandırılması yönüyle eğitimcilere farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“özel durum yöntemi”(örnek olay) kullanılmış olup; yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla uzman görüşleri alınmıştır. Dolayısıyla araştırmanın modeli ise durum tespitine dayalı tarama modelinde gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu suzuki çello öğretmenleri (S), müzik öğretmenleri (M), konservatuvarda viyolonsel eğitimi veren öğretmen (Ö) oluşturmaktadır. Araştırma, viyolonsel eğitiminde oturuş-duruş, yay tutuş ve kavrama, sol el konumu olmak üzere başlangıç aşamasındaki üç temel davranışın çocuklar tarafından daha kolay algılanmasında ilgili davranışa yönelik, araştırmacı tarafından yazılan altı masaldan ve bu masalların erken çocukluk dönemi viyolonsel eğitiminde kullanılabilirliğine dair öğretim elemanı ve müzik öğretmenlerinin görüşlerinden oluşmaktadır. Araştırmada; erken çocukluk dönemindeki viyolonsel eğitiminde temel davranışları kazandırmada masalların kullanılmasının çocukların ilgisini çekme, konsantrasyonunu artırma, dikkatini kolayca verme, konsantrasyon ve odaklanmaya katkı sağlama, akılda kalıcılığı artırıp temel davranışları kazandırırken merak uyandırarak öğrenmenin daha eğlenceli hale gelebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada; masalların etkisinin deneysel bir çalışma ile sınanması, masal sayılarının arttırılması, masalların viyolonsel müziği eşliğinde profesyonel kayıt ile yapılması ve çalışmanın farklı dillerde, farklı ülkelerde yapılarak geri dönüşlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to present a different perspective to educators in terms of understanding and gaining basic behaviours easier and in a short time in early childhood period cello education by making use of fairy-tale narration. One of the qualitative research methods, the“special case method”(case study), has been used and it has been supported by the interview technique by taking the opinions of the experts in this research. Semi-structured interview questions have been prepared, and answers have been requested from the interviewers in terms of sub-problems. The study group of the research consists of Suzuki cello teachers (S), music teachers (M), and a teacher (T) who teaches cello in the conservatory. The research consists of the tales prepared for the relevant behaviour in order for children to perceive the three basic behaviours in the beginning stage namely sitting-stance, bow holding and grasping, and left hand position in cello education easier and the views of the instructors and music teachers on the usability of these tales in early childhood cello education. The universe of the research consists of children in the age group of 3-6 in early childhood, and the sample is the basic behaviours that are desired to be acquired through fairy-tale narration in cello education. It has been concluded that the use of fairy tales in acquiring basic behaviours in early childhood cello education will attract children's attention, increase their concentration, pay attention easily, contribute to concentration and focus, increase memorability and gain basic behaviours, and will make learning more fun by arousing curiosity. It is recommended to test the effect of tales with an experimental study, to increase the number of tales, to make the tales with professional recording accompanied by cello music, and to get feedback from the study by doing it in different languages and in different countries in the research.