II. Mahmud döneminde İşkodralı Mustafa Paşa isyanı
The revolt of Mustafa Pasha of Shkodra during the reign of Sultan Mahmud II
- Tez No: 740303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERT SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması İşkodralı Mustafa Paşa'nın hayatının 1812 yılında vezaretle İşkodra Sancağı mutasarrıfı olmasından, II. Mahmud'un mülkî ve askerî idaredeki merkezileşme siyasetine karşı kalkıştığı isyana kadar ki bölümünü konu edinmektedir. İşkodra Sancağı mutasarrıfı olarak bölgede önemli bir nüfuzu bulunan İşkodralı Mustafa Paşa, Osmanlı Devleti'ne çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. İşkodralı Mustafa Paşa, Tepedelenli Ali Paşa'nın isyanını bastırmada ve akabinde Mora'da ortaya çıkan Rum isyanını bastırmada Osmanlı Devleti tarafından görevlendirilmiştir. Bunun yanı sıra İşkodralı Mustafa Paşa, 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi'nde Vidin ve Eflak canibi seraskerliği görevinde bulunmuştur. II. Mahmud'un mülkî ve askerî idarede merkezileşme siyasetine karşı gelerek geleneksel hakların muhafaza edilmesi talebiyle isyana kalkışan İşkodralı Mustafa Paşa, Reşid Mehmet Paşa'nın kumandasındaki Asakir-i Mansure askeri ve Toskalık askeriyle Pirlepe'de hezimete uğratılması sonucunda İşkodra Kalesi'ne kapanmıştır. Yaklaşık dört ay süren muhasara sonunda İşkodralı Mustafa Paşa padişahtan af talebinde bulunmuş ve bunun sonucunda affedilerek İstanbul' a gönderilmiştir. Böylelikle yaklaşık seksen yıldır Buşatlı ailesinin idaresinde bulunan İşkodra Sancağı merkeze bağlanmış ve Arnavutluk coğrafyasının kuzeyinde bulunan Gegalık Paşalıkları merkezin kontrolü altına alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the period in which Mustafa Pasha of Shkodra was appointed as the governor of Shkodra district in 1812 and revolted against the centralization policy of Mahmud II in civil and military administration. Even before he was appointed as a the governor of Shkodra district, Mustafa Pasha of Shkodra had a crucial influence in the region as a member of a notable family. His appointment provided him more opportunities to expand his influence as he was officially serving to the Ottoman Empire. Like many contemporary provincial notables, Mustafa Pasha's relation with the Ottoman capital was a complicated one. While the Ottoman central government was worried about growing power and influence of provincial notables, it needed their cooperation in domestic and foreign struggles. The provincial notables, on the other hand, while trying to serve their own interests, also needed to cooperate with Istanbul if they did not want to become a prey for other notables. Similar concerns dominated Mustafa Pasha's relations with the Ottoman central government. During this period, he was assigned by the Ottoman State to suppress the rebellion of Tepedelenli Ali Pasha and subsequently the Greek revolt in the Peloponnese. In addition, he served as a serasker in the region of Vidin and Wallachian during the Ottoman-Russian War of 1828-1829 Mustafa Pasha of Shkodra, who rebelled against the centralization policy of Mahmud II in civil and military administration and demanded the preservation of traditional rights, retreated to the Castle of Shkodra after defeated by the imperial army, Asakir-i Mansure, under the command of Reşid Mehmet Pasha and Toskalik soldiers in Prilep. At the end of the siege, which lasted for about four months, he requested amnesty from the sultan, and as a result, he was forgiven and sent to Istanbul. Thus, the Shkodra district, which was under the administration of Bushati family for about eighty years, was connected to the center and the Gegalik Pashas in the northern Albania were put under order.