Sicill-i Ahval Defterlerine göre Bigalı devlet adamları
According to Sicill-i Ahval Defters statesmen from Biga
  1. Tez No: 552912
  2. Yazar: AHMET TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II. Mahmud döneminde birçok yenilik hareketleri meydana gelmiş ve çeşitli alanlarda ıslahat yapılmıştır. Devam eden süreçte de hemen hemen her alanda aydınlanma çalışmaları güdülmüştür. II. Abdülhamid zamanında da bu gelişmeleri takiben bürokrasi anlamında da gelişmeler yaşanmıştır. Nitekim merkezileşmenin olduğu bu dönemde devlet teşkilatında değişimler meydana gelmiştir. Bu teşkilatlanmanın artmasını takiben kadrolaşma da çoğalmış ve yeni memuriyetler doğmuştur. II. Abdülhamid döneminde daha önceki dönemlere göre kadrolaşmanın da etkisiyle memur sayısı 30.000'lere kadar ulaşmıştır. Bürokratikleşmeyle istihdam alanları da genişlemeye başlamış, Tanzimattan ve Islahattan sonra köklü değişiklikler yapılmıştır. Bundan dolayı değişiklikler her milletten insanın devlet kademelerinde yer almasını kolaylaştırmış, gayrimüslim ve müslim tebaanın da aynı istihdam alanlarına yerleşmelerini sağlamıştır. Bu artışın akabinde çoğalan memurların bilgilerine ulaşmak için II. Abdülhamid döneminde Sicill-i Ahval Komisyonu kurularak defterler tutulmaya başlanmıştır. Bu defterler günümüz biyografilerinin temelini oluşturmuştur. Bu defterlerde görevdeki memurların hangi milletten, dinden, eğitim durumlarından, aldıkları maaşlardan ve bildikleri dillerden meydana gelen bilgileri kayıt altına alınmıştır. Bu defterlerde Bigalı devlet adamlarının da bölgede veya atandıkları yerlerde hangi istihdam alanlarında yer aldıklarına ulaşmak mümkün olmuştur. Böylelikle ulaşılan bilgilerle devletin memurları hakkında kısmen bilgilere ulaşılmaktaydı.
Özet (Çeviri)
During the period of Mahmud II, many innovation movements had occurred, and various reforms were carried out. In the ongoing process, enlightenment studies were pursued in almost every field. Following these developments in the time of Abdulhamid II, there were also other progresses took place in the manner of bureaucracy. As a matter of fact, several alterations occurred in the state organization during this period of centralization. Following the increase in state organization, the staffing has increased, and new official duties were emerged. During the reign of Abdulhamid II, the number of civil servants reached up to 30.000 with the effect of staffing. With the bureaucratization, areas of employment started to expand, and radical changes were made after Tanzimat and Reforms. Therefore, the amendments made it easier for people of all nationalities to be included in the state levels and allowed non-Muslim and Muslim individuals to settle in the same employment areas. Following this increase, the Sicill-i Ahval Commission was established during the reign of Abdulhamid II in order to reach the information of the increasing number of officers and formed the basis of today's biographies. In these books, the information of the civil servants from which nationality, religion, education, salaries and languages they know is recorded. In these books, it was possible to reach the employment areas about the statesmen from Biga in the region or where they were appointed. In this manner, with the information obtained about the civil servants of the state was partially reached.