Bandırma kıyı bandı örneğinde görsel kalitenin bitkisel yönden belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and improvement of visual quality from the aspect of plant design at a sample of Bandırma coastline
  1. Tez No: 740311
  2. Yazar: BETÜL YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIVANÇ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Peyzaj mimarlığı disiplininde önemli bir araştırma alanı olan su kaynakları rekreasyonu için görsel kalite, bitkisel tasarım ve ekolojik planlamalar önemli tasarım uygulama öğelerdir. Kentlerde tabiat unsurlarının az olması, sanayileşmenin ve betonlaşmanın günden güne artması insanların rahat edebilecekleri, dinlenebilecekleri huzurlu ortamlar aramasına neden olmaktadır. Bu bağlamda yaşamsal alanlarda bitkisel tasarım kavramı daha da önem kazanmıştır. Bitkisel tasarım; doğa ve insan arasında sanatsal ve bilimsel objeler de kullanılarak oluşturulan etkili ve sürdürülebilir yapılanmalar olup mevcut kıyı bandı peyzaj yapısının, tercih edilen ve ihtiyaç duyulan peyzaj öğelerinin belirlenmesi, görsel kaliteyi artıracak bitkisel potansiyellerin tasarımın kalitesine etkisi, tasarlanan alanın kullanılabilirliği ve tercih edilebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın genel amacı; Bandırma kıyı bandı örneğinde görsel kalitenin bitkisel yönden belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde çevre görsel kalite ile ilgili genel bilgiler verilerek çalışmanın konusu ve amacı hakkında bilgi sunulmuştur. İkinci bölümde kuramsal temeller başlığı altında alan yazın araştırması, kaynak özetleri, kıyı alanları ve planlanması, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi, görsel kalite, bitkisel tasarım ve bitkilerin Peyzaj Mimarlığı Disiplini ile ilişkisi ve bitki seçim kriterleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde materyal, metot verileri ve bilgileri sunulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde anket çalışmasının verileri SPSS programında değerlendirilerek araştırma bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmanın tartışma ve sonuç bölümünde Bandırma kıyı bandına yönelik veriler bir bütün olarak değerlendirilerek çalışma kapsamında öneriler sunulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler ışığında çalışma alanı Bandırma kıyı bandı ile benzer karakteristik özellikler taşıyan kıyı alanlarında yapılacak bitkisel tasarım ağırlıklı peyzaj çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual quality, plant design, and environmental planning are essential elements of the application of design to conserve water resources, and are an important research area within the field of landscape creation. The truth is that cities lack natural elements, industrialization and concrete are increasing day by day, and people are looking for a peaceful environment where they can relax and unwind. In this context, the plant design concept has become more and more important in key areas. Using the nature of herbal design and artistic and scientific materials, efficient and sustainable structures were created among the people, which influenced the existing coastal landscape structure, preferred and desirable landscape elements, and plant potential. Explain which ones will improve visual quality. Design quality. The use and priority of the designed area are of paramount importance. In this context, the general purpose of the study is the identification and evaluation of the visual quality from the vegetative aspect in the Bandırma Coastal Band sample. In the first part of the study, general information about the environmental visual quality is given and information about the subject and purpose of the study is presented. The second section deals with theoretical underpinnings of literary research, resource summaries, coastal zones and planning, European Landscaping Convention, visual standards, plant design, and the relationship of plants to the landscape architecture discipline and plant selection. Quality information is provided. The third section presents materials, procedure data, and information. In the fourth part of the study, the survey data were reviewed in the SPSS program and the research results were reviewed. In the discussion and concluding part of the study, the Bandırma coast data as a whole were reviewed, and suggestions were made on the scope of the study. In light of the data obtained in the research, it is assumed that the study area will contribute to the study of vegetation flats that will be carried out in coastal areas with similar characteristics to the coastal strip of Panama.