Kemoterapik bir ajan olan paklitakselin obezite ile ilişkili genler üzerindeki etkisinin in vitro araştırılması
A chemotherapic agent paclitaxel's the effect of obesity-related genes in vitro research
  1. Tez No: 740337
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇEKİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Obezite, vücutta depolanan yağ dokusunun toplam vücut kütlesine oranının artışı olarak tanımlanabilir. Bireyde sadece fazla kilo olarak algılansa da beraberinde tip 2 diyabet , hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, kanser gibi bir çok sağlık problemini getirir. Obeziteye moleküler boyutta bir çok faktör etki eder. Leptin iştah azaltıcı nöronları uyarır ve iştah artırıcı nöronları baskılar. Bireyin iştahını kontrol ettiği için obezite üzerinde etkisi vardır. UCP-1 kahverengi yağ dokusundan yüksek miktarda salgılanır. Vücut ısısının korunmasında, yani termogenezde çok önemli bir rol üstlenir. Termogenez vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını etkilediği için obezite üzerinde etkisinin olduğu kabul edilir. C/EBP- β adipogenez sırasında birçok sürece katılmaktadır. Kanser tedavisinde kemoterapi sık kullanılan bir yöntemdir. Paklitakselde bu kemoterapik ajanlardan birisidir. Bu çalışmada, paklitakselin leptin, UCP-1 ve C/EBP- β genleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, insan preadiposit hücreleri 37°C ve %5 CO2 şartlarında ticari olarak satın alınan preadiposit büyüme besiyerinde çoğaltılmıştır. Çoğalan hücreler 12 kuyucuklu hücre kültür tabaklarına 105 hücre/kuyu olacak şekilde ekilmiş ve farklılaşmanın tamamlanma süreci olan 15 gün boyunca 3 gün ara ile 50 nM paklitaksel + farklılaşma besiyeri uygulanmıştır. Uygulama zaman bağımlı olarak 0.gün, 3.gün, 6.gün, 9.gün ve 12.gün paklitaksel + farklılaşma besiyeri şeklinde yapılmıştır. Paklitakselin sitotoksik etkisini ölçmek için MTT testi uygulanmıştır. Gen ifade analizi için total RNA (ribonükleik asit) izolasyonu yapılmıştır. Adipogenez sürecinde zaman bağımlı olarak uygulanan paklitakselin leptin, UCP-1 ve C/EBP- β gen ifadesine etkisi GZ-PZR Sonuç olarak, paklitakselin lipit birikimi baskılayarak kanser kaşeksisinde adipoz doku kaybına katkı sağlayabileceği ancak bu süreçte obezite ilişkili leptin, UCP-1 ve C/EBP- β ifade düzeylerinde gösterdiği değişimin daha fazla çalışma ile analiz edilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity can be defined as the increase in the ratio of the fat tissue stored in the body to the total body mass. Although it is perceived as only overweight in the individual, it brings with it many health problems such as type 2 diabetes, hypertension, cardiovascular diseases and cancer. Many factors affect obesity at the molecular level. Leptin stimulates appetite-reducing neurons and suppresses appetiteenhancing neurons. It has an effect on obesity as it controls the appetite of the individual. UCP-1 is secreted in high amounts from brown adipose tissue. It plays a very important role in maintaining body temperature, that is, in thermogenesis. Since thermogenesis affects the amount of calories the body needs, it is considered to have an effect on obesity. C/EBP-β participates in many processes during adipogenesis. Chemotherapy is a frequently used method in cancer treatment. Paclitaxel is one of these chemotherapeutic agents. In this study, the effect of paclitaxel on leptin, UCP-1 and C/EBP-β genes was investigated. In the study, human preadipocyte cells were grown in commercially purchased preadipocyte growth medium at 37°C and 5% CO2. Proliferating cells were seeded in 12-well cell culture dishes at 105 cells/well and 50 nM paclitaxel + differentiation medium was applied at 3 days intervals for 15 days, which is the completion process of differentiation. The application was done as paclitaxel + differentiation medium on day 0, day 3, day 6, day 9 and 12 depending on time. MTT test was used to measure the cytotoxic effect of paclitaxel. Total RNA was isolated for gene expression analysis. The effect of paclitaxel administered timedependently during adipogenesis on leptin, UCP-1 and C/EBP-β gene expression was analyzed by RT-PCR. As a result of the study, it was determined that paclitaxel given during the adipogenesis process suppressed differentiation and lipid accumulation in human preadipocytes (p0.05). There was no significant change in UCP-1 gene expression (p>0.05).