1913-2022 yılları arasında eğitim mevzuatında sosyal etkinlik olgusu
The case of extracurricular activities in legal regulations between 1913-2022
- Tez No: 740336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada 1913-2022 yılları arasında yürürlüğe giren ve sosyal etkinlikleri konu alan kanun ve yönetmelikler incelenmiştir. Alan yazına bakıldığında çalışmaların genellikle sosyal etkinliklerin paydaşlar üzerindeki etkileri, paydaşların sosyal etkinlikler hakkındaki tutumları veya iki yönetmeliğin karşılaştırılması konularında yapıldığı görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, yaklaşık 100 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca çocukların ve gençlerin sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimine yönelik politik yaklaşımların sosyal etkinlikler bağlamında ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel araştırma deseni kullanılmıştır. Amaçlı örneklem tekniğiyle seçilen veriler doküman inceleme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizi sonrasında ortaya çıkan bulgular altı başlık altında ve“sosyal etkinliklerle ilgili mevzuat”,“resmî törenlerle ilgili mevzuat”ve“eğitimle ilgili genel mevzuat”olmak üzere üç kategoriye ayrılarak incelenmiş ve betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. İnceleme sonucunda 1913-2022 yılları arasında“sosyal etkinliklerin tanımları”,“sosyal etkinliklerin amaçları”,“sosyal etkinliklerin türleri ve sınıflandırılması”,“sosyal etkinliklerin paydaşları”,“sosyal etkinliklerin düzenlenme süreçleri”ve“sosyal etkinliklerin fiziksel alanları”temaları altında ilgili mevzuat perspektifinden değişimi izlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Cumhuriyetin ilk yıllarında sosyal etkinlikler daha çok ders dışı eğitim öğretim faaliyetleri içerisinde yer alırken günümüzde daha kapsayıcı ve bilimsel ifadelerle tanımlanmakta; Cumhuriyetin ilk yıllarında sosyal etkinliklerin amaçlarında Atatürk ve Türk milliyetçiliği vurgulanırken günümüzde öğrencinin sosyal, duygusal ve kişisel gelişimine yönelik amaçlar yer almakta; Cumhuriyetin ilk yıllarında sınırlı kişi ve kuruluşların paydaşlığıyla yürütülürken günümüzde toplumun her kesiminden kişi, kurum ve kuruluş ile işbirliği yapabilmekte ve eğitim mevzuatında hem geçmişte hem günümüzde sosyal etkinliklerin düzenlenme süreçleri ilgili hükümler belgelerde ağırlıklı olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined laws and regulations issued between 1913 and 2022 and is about extracurricular activities. When we research the literature, the studies generally aimed at the actors, the actors' attitudes about the extracurricular activities, or the comparison of two regulations. This research aims to reveal the political approaches of the approximately 100-year-old Republic to the social, emotional and physical development of children and young people towards extracurricular activities throughout its history. Historical research design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The data selected with the purposeful sampling technique were collected and analyzed with the document analysis tecnique. The findings that emerged after the analysis of the data are under six headings and divided into three categories as“legislation on extracurricular activities”,“legislation on official ceremonies”and“general legislation on education”. The data was interpreted by the desctiptive- analytical method. As a result of the examination, changes in“definitions of the extracurricular activities”,“purpose of the extracurricular activities”,“types and classification of the extracurricular activities”,“actors of the extracurricular activities”,“organizational processes of the extracurricular activities”and“physical spaces of the extracurricular activities”themes have been observed between the years 1913-2022. According to the research results, while extracurricular activities were mostly included in extracurricular education in the Republic's first years, today, they are defined with more inclusive and scientific expressions. While Atatürk and Turkish nationalism were emphasized in the aims of extracurricular activities in the first years of the Republic, today, there are goals for the students' social, emotional and personal development. While it was carried out with the partnership of limited individuals and organizations in the Republic's first years, today, it can cooperate with individuals, institutions and organizations from all parts of the society. In the education legislation, the processes of organizing extracurricular activities in the past and today are predominantly in the documents.