The impact of COVID-19 on the financial structure of the ground handling industry: The case of Çelebi Aviation Holding
COVID-19'un yer hizmetleri sektörünün mali yapısı üzerine etkisi: Çelebi Havacılık Holding örneği
- Tez No: 740338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havza Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Havacılık sektörü birbiri ile ilişkili birçok bileşenden oluşmakta ve bu bileşenlerin işleyişini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. External şoklar da bu faktörlerden biridir ve günümüzde dünyanın maruz kaldığı covid salgını havacılık sektörü üzerinde oldukça derin izler bırakmıştır. Havayolu taşımacılığının salgının etkisi ile daralması, operasyonel süreçten sorumlu olan yer hizmetleri için de finansal problemleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Covid 19 un yer hizmetleri üzerinde yarattığı finansal etkileri ortaya koymak, bundan sonraki muhtemel krizlerde finansal performanslarının nasıl etkilenebileceğine ve ne tür tedbirler alınabileceğine dair tespitlerde bulunmaktır. Bu kapsamda Covid-19 Pandemisi'nin Çelebi Hava Servisi A.Ş.'ne etkilerini güvenilir ve tutarlı bir şekilde gözlemlemek için 2009 yılından 2020 yılına kadar yayımlanmış faaliyet raporlarında yer alan veriler kullanılmıştır. Araştırmada Entropi tabanlı TOPSİS yöntemi kullanılmıştır. Kriterler, Entropi yöntemi ile ağırlıklandırılmış sonrasında ise TOPSİS yöntemi kullanılarak oluşan seri yardımıyla alternatifler sınıflandırılmıştır. Bu veriler Net satış, Faiz Vergisi Öncesi Kar, Aktif Toplam, Özkaynak ve Çalışan Sayısı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak incelendiğinde önem ağırlığı en yüksek olan kriter Aktif Toplam olurken şirketin finansal açıdan en başarılı olduğu yıl ise 2018 yılı olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte Covid-19 Pandemi'sinin şirkete finansal açıdan olumsuz etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aviation industry consists of many interrelated components and there are many factors that affect the functioning of these components. External shocks are one of these factors, and the covid epidemic that the world is exposed to today has left deep scars on the aviation industry. The shrinkage of air transport due to the effect of the epidemic brought along financial problems for ground services, which are responsible for the operational process. The aim of this study is to reveal the financial effects of Covid 19 on ground handling services, to determine how their financial performance can be affected in the next possible crises and what kind of measures can be taken. In this context, the data included in the annual reports published from 2009 to 2020 were used to observe the effects of the Covid-19 Pandemic on Çelebi Ground Handling Inc. in a reliable and consistent manner. Entropy-based TOPSIS method was used in the research. The criteria were weighted with the Entropy method and then the alternatives were classified with the help of the series formed by using the TOPSIS method. These data are determined as Net sales, Profit Before Interest Tax, Total Assets, Equity and Number of Employees. When the results of the research are examined in general, the criterion with the highest importance is Total Assets, while the year 2018 was determined as the most financially successful year of the company. However, it has been observed that the Covid-19 Pandemic has negative financial effects on the company.