Kronik lenfositik lösemide immünglobulin ağır zincir mutasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of immunglobulin heavy chain mutation in chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 740345
  2. Yazar: MEHMET BERK ÖRÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL); B lenfositlerden köken alan, görülme sıklığı yaşla artan ve klinik seyri değişken bir hastalıktır. Hastalığın klinik seyri, klinik evrenin yanında IGHV mutasyonundan ve bu mutasyona eşlik edebilen diğer klinik durumlardan etkilenmektedir. Amaç: Bu çalışmada Türkiye'de ilk defa IGHV mutasyonunun KLL'deki etkisini araştırmak ve bu mutasyona eşlik edebilen klinik durumları göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı tarafından 2010-2020 yılları arasında KLL/SLL tanısı ile takip edilen ve IGHV mutasyonu araştırılan 96 hastanın demografik özellikleri, laboratuvar sonuçları, tedavileri, tedavi sonuçları retrospektif ve kesitsel olarak incelendi. Ki-kare testi, Fisher'in kesin testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak gruplar arasında demografik özellikler karşılaştırıldı. Kaplan-Meier yöntemi kullanılarak progresyonsuz sağ kalım (PFS) ve genel sağ kalım (OS) analiz edildi ve logrank testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: IGHV mutasyonu yorumlanamayan 5 hasta bulunmaktadır. Kalan 91 hastanın %47,3'ünde (n=43) mutant IGHV (M-IGHV), %52,7'sinde (n=48) mutant olmayan IGHV (UM-IGHV) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is a disease originating from B lymphocytes; its incidence increases with age, and its clinical course is variable. In addition to the clinical stage, the clinical course of the disease is affected by IGHV mutation and other clinical conditions that may accompany this mutation. Aim: In this study, it was aimed to investigate the effect of IGHV mutation in CLL for the first time in Turkey and to show the clinical conditions that may accompany this mutation. Materials and Methods: Demographic characteristics, laboratory results, treatments, and treatment results of 96 patients who were followed up by Ankara University School of Medicine Department of Hematology with the diagnosis of CLL/SLL between 2010 and 2020 and whose IGHV mutations were investigated, were retrospectively and cross-sectionally scanned. Demographic characteristics were compared between groups using chi-square test, Fisher's exact test and Mann–Whitney U test. Overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) were analyzed using the Kaplan–Meier method and compared using the logrank test. Results: There are 5 patients whose IGHV mutation could not be interpreted. Mutated IGHV (M-IGHV) was detected in 47.3% (n=43) of the remaining 91 patients, and unmutated IGHV (UM-IGHV) was detected in 52.7% (n=48) patients.