Eskişehir'de görev yapan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin human papillomavirus (Hpv) ve hpv aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians and family medicine residents working in eskişehir about human papillomavirus (Hpv) and hpv vaccine
  1. Tez No: 788152
  2. Yazar: ALİ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HPV enfeksiyonu günümüzde cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerde sık görülen bir enfeksiyon olup çeşitli kanserlere neden olabilmektedir. Özellikle kadınlarda serviks kanseri açısından büyük risk taşıyan bu enfeksiyon günümüzde aşıların çıkması ile önlenebilir bir durum haline gelmiştir. Ulusal aşı takviminde bulunmaması nedeniyle kullanımı hekimlerin bilgilendirme ve yönlendirmesine bağlıdır. Bu konuda aile hekimlerine de önemli bir görev düşmektedir. Biz de bu çalışmamızda Eskişehir'de görev yapan aile hekimlerinin HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçladık. Araştırma kesitsel tanımlayıcı bir anket çalışması olarak planlandı. Eskişehir'de görev yapan 136 aile hekimi, 22 aile hekimliği uzmanı ve 58 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi çalışmaya dahil edildi. Veri toplamak için kullanılan anket formu sosyodemografik özellikler, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi soruları, aşıyı önerme/önermeme durumları ile önermeme nedenlerini içermektedir. Çalışmamızda hekimlerin HPV aşısını önerme oranı %65,7 olarak tespit edilmiştir. Aşıyı önermeme nedenlerinde en sık neden aşının ücretli olması olarak saptanmıştır. Bunun dışında aşı hakkında bilgi verecek zamanın olmaması, aşının aşılama takviminde yer almaması ve kişinin aşı hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması diğer sık işaretlenen aşıyı önermeme sebepleri olarak belirtilmiştir. Hekimlere yapılacak meslek içi eğitimler bu konuda farkındalığı artıracak ve aşıyı önerme oranını artıracaktır. Ayrıca aşının ulusal aşılama takvimine alınması ve ücretsiz olması da aşıyı önerme oranlarının artmasını ve serviks kanserinin azalmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
HPV infection is a common infection that can cause various types of cancer in sexually active men and women. HPV infection, which has a significant risk of causing cervical cancer in women, has become preventable with the development of vaccines. Since the HPV vaccine is not in the Turkish national vaccination program, the guidance of physicians, especially family medicine specialists, has a vital role in HPV vaccination rates in society. In this study, we aimed to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of family physicians working in Eskişehir about HPV infection and vaccines. This study is designed as a cross-sectional descriptive survey study. One hundred thirty-six family physicians, 22 family medicine specialists, and 58 family medicine residents working in Eskişehir were included in the study. The questionnaire form utilized to collect data includes questions to determine physicians' sociodemographic characteristics, physicians' level of information about HPV infection and vaccine, whether the physicians were recommending the vaccine, and their reasons for not recommending it. In this study, 65.7% of the physicians stated that they recommended HPV vaccines to their patients. The most common reason for not recommending the vaccine was the cost of the vaccine. Apart from the cost of the vaccine, the lack of time to give information about it, the fact that it is not in the vaccination program, and the physician's lack of information about the vaccine were frequent reasons for not recommending the vaccine among the participants. Arranging in-service training for physicians on HPV infection and vaccination can raise physicians' awareness of these subjects and increase HPV vaccine recommendation rates among them. In addition, including the HPV vaccine in the national vaccination program and providing it free of cost can increase the percentage of physicians recommending the vaccine. Consequently, the prevalence of cervix cancer among Turkish women can be reduced significantly.