SARS-Cov-2 spike proteininin reseptör bağlanma bölgesinin (RBD), Fc bölge ile birleştirilmiş formunun Nicotiana Benthamiana btkisinde mühendisliği ve üretimi
Engineering and production of the receptor binding domain (RBD) of the SARS-Cov-2 spike protein, fused with the Fc domain, in Nicotiana benthamiana plant
- Tez No: 740363
- Danışmanlar: PROF. DR. TARLAN MAMMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisi, küresel sağlık ve ekonomi için ciddi tehditler oluşturmuştur. COVID-19 salgını, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı güvenli ve etkili aşılara duyulan ihtiyacı öne çıkarmaktadır. Günümüzde birçok aşı hastalıkla mücadele için kullanılmakta ve geliştirilmektedir. SARS-CoV-2'nin spike proteinindeki reseptör bağlama alanı (RBD), virüsün konak hücredeki anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) reseptörüne bağlanmasından sorumludur. Çoklu baskın nötralize edici epitoplar içerir ve COVID-19 aşılarının geliştirilmesi için önemli bir antijen görevi görür. Fc, füzyon proteininin doğru katlanmasını destekler ve antijen sunan hücrelere bağlanmayı arttırır. Bu tez çalışmasında RBD ve Fc bölgelerinin birleştirilmiş formunun (RBD-Fc) Nicotiana Benthamiana bitkisinde üretimi amaçlanmış olup bu bağlamda yapılan deneysel çalışmalar başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak RBD-Fc proteini N. Benthamiana bitkisinde üretilmiştir. Ayrıca üretilen proteinin ACE2 reseptörüne bağlanma afinitesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic, caused by the severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), has posed serious threats to global health and the economy. The COVID-19 pandemic highlights the need for safe and effective vaccines against SARS-CoV-2 infection. Nowaday, many vaccines are used and developed to combat the disease. The receptor binding domain (RBD) in the spike protein of SARS-CoV-2 is responsible for binding of the virus to the angiotensin converting enzyme 2 (ACE2) receptor in the host cell. It contains multiple dominant neutralizing epitopes and serves as an important antigen for the development of COVID-19 vaccines. Fc promotes the correct folding of the fusion protein and enhances binding to antigen presenting cells. In this thesis study, it was aimed to produce the combined form of the RBD and Fc regions (RBD-Fc) in Nicotiana Benthamiana plant, and experimental studies in this context were carried out successfully. As a result, RBD-Fc protein was produced in N. Benthamiana plant. In addition, it was determined that the produced protein has binding affinity for the ACE2 receptor.