Pandemi sürecinde yabancı diller yüksekokullarındaki müdürlerin ve öğretim görevlilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile değişime uyum algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes to distance education and the perceptions of adaptation to change of principals and instructors in schools of foreign languages in the pandemic period
  1. Tez No: 740364
  2. Yazar: MERVE TURHAN BABUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın konusu, pandemi sürecinde yabancı diller yüksekokullarında görev yapan müdürlerin ve öğretim elemanlarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını ile değişime uyum algıları arasındaki ilişkiyi inceleyip yabancı diller yüksekokullarındaki müdürlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarını ve değişime yönelik algılarını derinlemesine analiz etmektir. Araştırma sıralı açıklayıcı karma desen yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel verilerin toplanması ve analizi ile başlamış, sonrasında nicel sonuçlar, nitel verilerle açıklanmıştır. Nicel yöntemde ilişkisel tarama deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, İstanbul ilinde bulunan beş vakıf üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda görev yapan 5 müdürden ve 104 öğretim görevlisinden toplam 109 öğretim elemanından Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği ve Değişime Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel yöntemde ise fenomenoloji (olgubilim) araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri, İstanbul ilinde bulunan beş vakıf üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda görev yapan 5 müdürden yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; araştırmaya katılan öğretim elemanlarının uzaktan eğitime yönelik tutum puanları orta düzeyin altındadır. Cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenine göre katılımcıların uzaktan eğitime yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark yoktur. Ancak, yaş değişkenine göre 31-40 yaş aralığındaki katılımcıların uzaktan eğitimin avantajlarına ilişkin tutum puan ortalaması 22-30 yaş ve 41 yaş üzeri katılımcılara göre daha düşük çıkmıştır. Araştırmanın değişime uyum algısı sonuçlarına göre; araştırmaya katılan öğretim elemanlarının değişime uyum algıları orta düzeydedir. Katılımcıların değişime uyum algılarında cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yabancı diller yüksekokullarındaki öğretim elemanlarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ile değişime uyum algıları arasındaki ilişki incelendiğinde katılımcıların uzaktan eğitime yönelik tutum puanları ne kadar yüksek ise değişime olan uyumları da paralel olarak yükselmektedir. Araştırmanın nitel verilerinin sonuçlarına göre ise; birimler arası koordinasyon sağlanarak, online platform ve dijital materyal eğitimi verilerek, uzaktan eğitim koordinatörlüğünün işlevselliği arttırılarak, teknolojik alanda düzeltmeler sağlanarak, sınıf mevcutları sınırlı sayıda tutularak ve ölçme-değerlendirme sürecinin güvenirliliği sağlanarak uzaktan eğitim alanında değişim sağlanabilir ve böylece verimlilik ve etkinlik artabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the relationship between the attitudes of principals and instructors working in schools of foreign languages towards distance education and their perceptions of adaptation to change, and to analyze the attitudes of principals in schools of foreign languages towards distance education and their perceptions towards change in depth. The research was carried out using the sequential explanatory mixed methods design. The research started with the collection and analysis of quantitative data, and then the quantitative results were explained with qualitative data. Correlational research design was preferred in the quantitative method. Quantitative data of the research were collected from 5 principals and 104 academicians, a total of 109 instructors working in schools of foreign languages of five foundation universities in Istanbul, using the Attitude Scale towards Distance Education and Faculty Change Orientation Scale. In the qualitative method, the phenomenology research design was preferred. Qualitative data of the research were collected through semi-structured interviews from 5 principals working in schools of foreign languages of five foundation universities in Istanbul and the data were analyzed by content analysis method. According to the results of the research, the attitude scores of the instructors participating in the research towards distance education are below the medium level. There is no significant difference between the attitudes of the participants towards distance education according to the variables of gender and professional seniority. However, according to the age variable, the average score of attitude towards the advantages of distance education of the participants in the 31-40 age range was lower than the participants aged 22-30 and over 41 years old. According to the results of the research on the perception of adaptation to change; the perceptions of adapting to change of the instructors participating in the research are at a moderate level. There is no significant difference in the participants' perceptions of adaptation to change according to gender, age, and professional seniority. When the relationship between the attitudes of the instructors in schools of foreign languages towards distance education and their perceptions of adaptation to change is examined, the higher the attitude scores of the participants towards distance education, the higher their adaptation to change. According to the results of the qualitative data of the research; by providing coordination between academic units, providing online platform and digital material training, increasing the functionality of distance education coordinator, making improvements in the technological field, keeping the class sizes limited and ensuring the reliability of the measurement-evaluation process, a change can be achieved in the field of distance education and thus efficiency and effectiveness can be increased.