İletişim ve kitleleri ikna etme biçimi olarak propagandanın sosyolojik bir analizi
The Sociological analize as a style of persuasion of propaganda and communication
- Tez No: 74042
- Danışmanlar: DOÇ. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Günümüzde kitle iletişim araçları yoluyla yapılan propaganda (ikna) eskiye oranla büyük bir önem ve öncelik kazanmıştır. Bunun nedeni bilim ve teknolojide meydana gelen gelişmelerdir. İletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler yüzünden kitle iletişim araçları yoluyla yapılan propagandanın (ikna) toplum yapısını etkilediği görülmektedir. Çalışmamızda bölüm halinde şu konular ele alınmıştır. 1. İletişim, propaganda, inandırma ve ikna etme kavramlarına değinilmiştir. 2. iletişim araçlarının toplum yapısına etkisini anlatabilmek için M. McLuhan, H. Marcuse, D. Riesman ve C. Wright Mills'in kuramları incelenerek varsayımlarla anlatılmıştır. 3. Ayrıca propagandaya ilişkin Serge Tchacotine'nin görüşleri ele alınarak Lasswell'in iletişimi ikna etme ya da etkileme olarak incelediği iletişim modeli, Lasswell'in görüşlerini kuramlarını temeline oturtan Lazarsfeld-Katz'ın İki Aşamalı Akım Modeli incelenmiştir. Bugün çok sayıda kültür ve dünya görüşüne kendini ifade etme olanağı ve özgürlüğü veren kitle iletişim araçları yüzünden iletişim dünyasında herkesin kendi hesabına konuştuğu bir dünya anlayışı ortaya çıkmıştır. Böylece iletişim araçlarının yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması modern toplumu iletişim toplumuna dönüştürerek yeni anlayışlar yaratmış dünyayı değiştirmiştir, örneğin, M. McLuhan modern toplumun içindeki iletişimsel olayların artışı, enformasyonun hızlı dolaşımı yüzünden geldiği aşamaya“Evrensel Dünya Köyü”adını vermiştir. D. Bell ise, bu gelişmeler sonucunda toplumların geldiği aşamaya“Sanayi Sonrası Enformasyon Toplumu”demiştir. Bütün bu tanımlamalar kitle iletişim araçlarıyla kültürlerin birbirlerini etkilediğini göstermektedir.İÜ Sonuç bölümünde daha önce bahsettiğimiz kuramlardan bu araçların toplumsal etki kanallarından sadece birisi olduğu, yalnız başlarına işlemedikleri, mevcut toplumsal ilişkilere ve kişilik kaynaklarına bağlı olarak tutumları güçlendirici ve kısmende değiştirici etki yaptıkları şeklinde bir sonuç çıkarılmıştır. Kitle haberleşmesi tek başına yenileşme ve değişim yaratmaz. Ancak, diğer etmenlerin bileşimi içinde olunca bu yönde etkide bulunabilmektedir, önce varolan toplumsal yapı değişirse yeni yöntemler, beceriler, olanaklar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Propaganda carried out through mass media has become of primary importance and influence in our age. Main reason for this is the development in science and technology. Due to the rapid developments in communication technology propaganda carried out by mass media is very influential on social structure. This study covers the following areas: 1. The concepts of communication, propaganda, persuasion. 2. M. McLuhan's, H. Marcuse's, D. Ri esman' s and C. W. Mills' theories have been closely examined in order to explain the effects of communication devices on social structure. 3. Lastly, S. Tchacotine's observations on propaganda and Lasswell's model of communication which assumes communication as an agent for persuasion and impression, as well as Lazarsfeld-Katz“Two Staged Current Model”have been studied. Today, due to mass communication devices giving freedom of expression to a large number of cultures has created a new understanding of the world vision where people started speaking for themselves. Thus, the effective and widespread use of mass media having transformed the modern society into a communication society have created new concepts yielding to a different world. For example, M. McLuhan calls this new world formed by the rapid circulation of information as“Universal World Village.”D. Bell, on the other hand, calls it“Post-Industrial Information Society.”All these definitions are indications of inter-cultural exchanges through mass- communication devices.It has been concluded that the devices discussed are only a part of social affects, and that they do not function on their own, but in combination with the present social relations and personalities so as to reinforce or change the attitudes. Mass communication does not create novelty nor change on its own. It foresees the fusion of other elements prevalent in the society. If the prevailing social structure changes, new methods, abilities and possibilities can be realized.