Klarnet çalma teknikleri üzerine bir inceleme
A Research on the clarinet playing techniques
- Tez No: 74043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, klarinet'in yapısal özellikleri ve klarinet çalmaya yeni başlayanlar için çalma teknikleri ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. I. Bölüm'de klarinet'in tanımı yapılarak, yapısal özellikleri; Duruş, Tutuş, Üfleyiş ve Dil Atma alt başlıkları altında incelenmiş ve ayrıntılı bilgi verilmiştir. II. Bölüm'de“Klarinet Çalma Teknikleri”ana başlığı altında inceleme yapılmış ve ayrıntılı bilgi verilmiştir. Yapılan kaynak araştırmaları doğrultusunda bu bilgiler; tanım, alıştırma, etüd ve uygun eser örnekleri verilerek desteklenmiş ve klarinet çalmaya yeni başlayanlara yönelik bir kaynak oluşturmasına çalışılmıştır. Asıl konu olan“Klarinet Çalma Teknikleri”ana başlığı altında; Stakato, Legato, Portato (Detache) teknikleri incelenmiş ve ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT The aim of this thesis is to give information about the structural characteristics of clarinet and to give detailed information on playing techniques especially to the new beginners. In Part I a definition of the clarinet was given, the structural characteristics of the clarinet was examined and detailed information was given under the sub headings Posture, Handling, Blowing and Tonguing. In Part II a research was made and detailed information was given on“The Clarinet Playing Techniques”. This information was supported by giving definitions, exercises, and samples of etodes and proper works in the light of the resource investigations, which could from a guide especially for the new beginners. The main subject that is“The Clarinet Playing Techniques”was examined and intense informakion was given under the sub headings Staccato, Legato, Protato (Detache).