Klasik resim anlayışının çağdaş sanat pratiğindeki yeri
The status of conventional approaches of painting in the contemporary art praxis
  1. Tez No: 740443
  2. Yazar: EKİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyıl ve sonrasında bilim, sanat, düşünce dünyası ve toplumsal alandaki derin dönüşümler sonucunda sanat, felsefeden ayrı olarak ele alınamaz hale gelmiştir. Bu çalışma kapsamında formu, çizgiyi, lekeyi, rengi ve resmin plastik olanaklarını halen önceleyen yaklaşımların, güncel sanat pratiği içerisindeki yerini irdelemek adına; sanat ve düşünce dünyası arasındaki geri besleme döngüsü irdelenmeye çalışılmıştır. Çağdaş sanat paradigmasının dönüşümünde önemli etkiler oluşturan Duchamp-kavramsalcılık çizgisinin sonucu olarak ortaya çıkan; sanatta bilişsel olan ile duyumsama arasındaki karşıtlık, estetik kavramına farklı yaklaşımlar ve pek çokları tarafından çağımızın tanımlayıcı kavramı olarak işaret edilen postmodernlik durumu bu çalışmanın ana izlekleri olarak seçilmiştir. Bu bağlamda, özellikle 20. yüzyıl ve devamında sanat ve felsefe alanında ortaya çıkan dönüşümler ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of radical changes that occured in science, art, philosophy and social space; it has become impossible to approach art separately from philosophy. İn the scope of this research, the feed-back loop between art and philosophy has been reviewed in order to determine the status of the artistic approaches that still prioritise the form, the line, the patch, the color and the painting's plastic potentials in the contemporay art praxis. The contradiction between being cerebral and being related to sensation in art; different approaches to aesthetics which occured as a result of Duchamp-conceptualism axis which created deep impacts on the contemporay art's paradigm shift and postmodern condition, which is pointed out by many as the definitive notion of our age have been chosen as the primary topics of this work. İn this regard, this research focuses on the changes in art and philosophy that occured especially in the 20. Century and afterwards.