The interplay between English language student teachers' concerns and their practicum practices
İngilizce öğretmen adaylarının kaygıları ve öğretmenlik uygulaması pratikleri arasındaki etkileşim
- Tez No: 740444
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, İngilizce öğretmenliği programı öğretmen adaylarının öğretim kaygıları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki etkileşim çoklu vaka çalışması deseninde incelenmiştir. Çalışmanın üç temel amacı vardır: i) öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamaları boyunca öğretmeye ilişkin kaygılarını ortaya çıkarmak, ii) İngilizce dil becerilerininin (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) ve dil unsurlarının (dilbilgisi, telaffuz ve kelime bilgisi) öğretimine yönelik kaygılarını keşfetmek ve iii) dile getirdikleri öğretmeye ilişkin kaygıları ve gözlemlenen sınıf içi uygulamaları arasındaki uyumu/uyumsuzluğu incelemek. Çalışma, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinde yabancı dil öğretmen eğitimi programında öğrenim gören yedi dördüncü sınıf İngilizce öğretmeni adayı ile yürütülmüştür. Katılımcılar, akademik başarıları göz önünde bulundurulduğunda araştırma sahasının tüm evrenini temsil ettikleri için amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmişlerdir. Veriler, derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler (her katılımcı için üç görüşme seti), yazılı yansıtıcı günlükler, ekran görüntüsü aracılı sözlü yansıtıcı günlükler, bir tamamlayıcı yazılı yansıtıcı günlük, araştırmacı günlüğü, dil öğrenme geçmişi anketi, profesyonel özgeçmiş anketi, dört sınıf içi gözlem (ve derslerin video kayıtları) ve ders hazırlıklarına ilişkin materyaller (dört ders planı, materyaller, aktiviteler ve ödevler) olmak üzere çok çeşitli nitel veri toplama araçları kullanılarak toplanmıştır. Veriler üzerinde içerik analizi yürütülmüştür. Bulgular, öğretmen adaylarının öz kaygılarının ve öğretme sürecine ilişkin kaygılarının etki kaygılarından daha fazla olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının bağlama yönelik kaygıları vardır. Ek olarak, bulgular öğretmen adaylarının sınırlı yazma yeterliliği, çevrimiçi öğretim için yeterli şekilde hazırlanmadıkları ve öğrencilerin düşük katılım oranları gibi endişelerinin öğretmen adaylarının gözlemlenen sınıf uygulamalarını büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir. Çalışmanın bulgularına dayalı olarak, yabancı dil öğretmenlerinin genelde öğretmeye ilişkin ve özelde yabancı dil becerilerinin ve unsurlarının öğretimine ilişkin öne çıkan kaygılarını betimlemek için kaygı temelli bir dil öğretimi modeli önerilmiştir. Bu tezde sunulan çalışmanın bulguları, İngilizce öğretmenlerini gelecekteki uygulamalarına hazırlamak için yabancı dil öğretmen eğitimi programlarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The present study examines the interplay between English language student teachers' teaching concerns and their observed classroom practices in a multiple case study design. More specifically, the aim of the present study is threefold: i) to reveal student teachers' concerns about teaching throughout their teaching practicum, ii) to explore their concerns about teaching English language skills (i.e., reading, writing, listening, and speaking) and components (i.e., grammar, pronunciation, and vocabulary), and iii) to examine the (in)congruence between their stated teaching concerns and observed classroom practices. The study was carried out with seven fourth-grade student teachers enrolled in a second language teacher education programme at a state university in Ankara, Turkey. They were selected through a purposive sampling method since they represented the whole population in the research setting based on their academic success. Data were collected qualitatively through a wide range of data collection tools including in-depth semi-structured interviews (three sets of interviews for each participant), written reflective journals, screencast-mediated oral reflective journals, a follow-up written reflective journal, the researcher's log, a language learning history, professional background questionnaires, classroom observations of four macro-lessons (along with their video-recordings), and classroom artefacts (four lesson plans, materials, activities, and assignments). The data were content analysed, and the findings indicated that the student teachers held higher self-concerns and task-related concerns than impact concerns. In addition, they held context-related concerns. The findings further showed that student teachers' concerns such as student teachers' limited writing proficiency, their insufficient preparation for teaching online, and students' low participation rates affected student teachers' observed classroom practices to a large extent. Based on the findings of the study, a concerns-based model for English language teacher preparation was proposed to portray language teachers' prominent concerns about teaching in general and teaching language skills and components in particular. The findings of the study reported in this dissertation might inform second language teacher education programmes in order to prepare English language teachers for their future practices.