Pazarlama eğitiminin girişimcilik eğilimine etkisi: Meslek liselerinin pazarlama alanında öğrenim gören öğrenciler üzerine bir araştırma
The effect of marketing education on entrepeneurship: A research on students receiving education on marketing at vocational high schools
  1. Tez No: 740445
  2. Yazar: CANER PEŞİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pazarlama tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için bir mal veya hizmetin üretilmesi, fiyatlandırılması, dağıtılması ve tutundurma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir. Girişimcilik ise yeni mal veya hizmet üretmek için üretim faktörlerinin bir araya getirilmesidir. Bu nedenle pazarlama eğitimi alan kişilerin girişimcilik eğilimi olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı pazarlama eğitiminin girişimcilik eğilimi üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki pazarlama eğitimi veren liselerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma ile Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Manisa, Muğla ve Rize'de pazarlama ve perakende bölümünde öğrenim gören 602 katılımcıya ulaşılmıştır. Veriler anket tekniği ile kolayda örnekleme yolu ile toplanmıştır. SPSS 23 ve AMOS 23 programları kullanılarak verilerin analizinde betimsel istatistikler ortaya konmuş ve kurulan modele ilişkin ölçeklere açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli ile etkileri tahmin edilmiştir. Ayrıca katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre modele ilişkin ölçeklerin alt boyutlarına olan yargılarının birbirinden farklı olup olmadığını ortaya koymak için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanarak sonuçlar yorumlanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucu girişimcilik eğiliminin alt boyutları ileri görüşlü, tutkulu, serüvenci-maceracı ve özgün-yenilikçi olarak sıralanmıştır. Araştırmada test sonuçlarına göre pazarlama eğitiminin girişimcilik eğiliminin tüm alt boyutlarını anlamlı ve olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca pazarlama eğitimi ölçeğinin yaş ve öğrenim görülen sınıf düzeyine göre farklılık gösterdiği, girişimcilik eğilimi ölçeğinin ise cinsiyet, yaş, anne babanın medeni durumu, annenin hayatta olma durumu ve annenin eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Diğer sosyo-demografik yapılara göre farklılık olmadığı test sonucu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marketing is the practice of producing, pricing, placing and promoting of goods and services to meet the needs and requests of consumers. Entrepreneurship is the practice of gathering production elements to produce new goods and services. Therefore, people who receive education on marketing are considered to have the tendency for entrepreneurship. This research aims to analyze the effect of marketing education on the tendency for entrepreneurship. The research population includes students from vocational high schools which provide education on marketing in Turkey. There are 602 participants who are studying at marketing and retailing departments of vocational high schools in Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Manisa, Muğla and Rize. Data have been collected by convenience sampling. Descriptive statistics have been presented in the analysis of data by using SPSS 23 and AMOS 23, and the effects on scales have been predicted by carrying out explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling to the scales related to model which has been set. Furthermore, results have been interpreted by using Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests to reveal whether participants' assumptions about sub-dimensions of the model are different in accordance with their socio-demographic background or not. As a result of explanatory factor analysis, sub-dimensions of tendency for entrepreneurship are foresighted, passionate, adventurous and genuine-innovator. According to the test results in the research, it has been deduced that marketing education affects all sub-dimensions of tendency for entrepreneurship significantly and positively. Moreover, it has been found out that the scale of marketing education differs depending on age and grade, and the scale of tendency for entrepreneurship differs depending on gender, age, marital status of parents, livingness and educational background of mother. It has been also found that the scales doesn't differ depending on other socio-demographic features of participants accarding to the test results.