Öğrencilerin öz düzenleyici öğrenme stratejisi düzeyine göre EBA Akademik Destek Sistemi kullanım durumları ve sisteme ilişkin görüşleri
Students' usage status of Educational Information Network (EBA) Academic Support System according to their self-regulatory learning strategy of level and their opinions on the system
- Tez No: 740452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ERYILMAZ TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma; öğrencilerin öz düzenleyici öğrenme stratejisine göre EBA akademik destek sistemi kullanım durumlarını ve sisteme ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla yürütülmüştür. Çoklu özel durum deseni benimsenen araştırmanın çalışma grubunu Mardin'in farklı ilçelerindeki Anadolu Liselerinin 11 ve 12. sınıflarında öğrenim görmekte olan 34 öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcı bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve öğrenciler tarafından doldurulan günlükler ile toplanmıştır. Katılımcıların öz düzenleyici öğrenme stratejisine sahip olma düzeylerini belirlemede Kadıoğlu ve arkadaşları (2011) tarafından geliştirilen Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeğinden (ÖÖSÖ) faydalanılmıştır. Ölçekten alınan puanlara göre araştırmada yer alan öğrencilerin 19'unun üst düzey, 15'inin orta düzey ÖÖS'ye (öz düzenleyici öğrenme stratejisine) sahip olduğu belirlenmiştir. EBA Akademik Destek Sistemini (EBA-ADES) kullanmadan önce araştırmacı tarafından sistemin tanıtımı yapılmış ve ardından 34 öğrenci tarafından ÖÖSÖ ve katılımcı bilgi formları doldurulmuştur. Öğrencilerin 5 hafta boyunca fizik dersinde EBA-ADES'i kullanmaları ve her kullanım sonrasında günlükleri doldurmaları sağlanmıştır. Uygulama sonunda, öğrencilerin günlüklere verdikleri cevaplara göre hazırlanan sorular kullanılarak her öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş, ulaşılan kod ve kategorilere göre bulgular oluşturulmuştur. Araştırma sonunda farklı seviyede ÖÖS'ye sahip öğrencilerin EBA-ADES hakkındaki görüşleri ve sistemi kullanım durumlarının genel olarak birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. Sadece öğrencinin sahip olduğu ÖÖS seviyesi arttıkça EBA-ADES'i kullanım sürelerinin arttığı gibi bir farklılık olduğu söylenebilir. Öğrenciler EBA-ADES hakkında genelde olumlu görüşlere sahiptir. EBA-ADES'in öğrencilerin eksiklerini doğru tespit ettiği ve onları öğrenme sürecinde doğru yönlendirdiği; sistemi kullanımının öğrencilere dersleri daha anlaşılır kılma, sistematik bir çalışma düzeni oluşturma, dersleri daha eğlenceli hale getirme gibi avantajlar sunduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin EBA-ADES'i kullanmaya başladıklarında en çok konu anlatım videoları bölümünü ancak sonraki kullanımlarda bu tercihlerinin konu sonu soruları bölümüne yöneldiği görülmüştür. Öğrencilerin EBA-ADES'te yer alan bölümlerden sadece konu anlatım videolarını beğenmedikleri, en çok sıfırdan çalış stratejisini ve soru çözümleriyle ilgili bölümleri kullandıkları belirlenmiştir. Öğrenciler tarafında beğenilen ve kolay kullanılan bu sistemin her sınıf seviyesine, her ders içeriğine uygun şekilde geliştirilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması için sistemin tanıtımlarının artırılması önerilmektedir. Bu araştırmada öğrencilerin sistemi kullanım şekillerine ilişkin veriler fizik dersi üzerinden toplanmıştır. Sonraki çalışmalarda öğrencilerin farklı derslerde sistemden nasıl faydalandıkları karşılaştırmalı bir şekilde araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal students' usage status of EBA academic support system and their views on the system according to their self-regulated learning strategies. The study group of the research, in which the multiple special case design was adopted, consisted of 34 students studying at 11th and 12th grades in Anatolian high schools in different districts of Mardin. Data were collected using the participant information form developed by the researcher, semi-structured interview questions, and diaries kept by the students. The Self-Regulatory Strategies Scale (SRSS) developed by Kadıoğlu et al. (2011) was used to determine the participants' level of having self-regulatory strategies. The Self-Regulatory Strategies Scale (SRSS) developed by Kadıoğlu et al. (2011) was used to determine the level of participants' having self-regulated learning strategies. According to the scores obtained from the scale, it was determined that 19 of the students participated in the study had a high level of SRS (self-regulatory strategies) and 15 of them had a medium level of SRS. Before using EBA Academic Support System (EBA-ASS), 34 students were presented with the system by the researcher and then filled out the SRSS and participant information form. It was ensured that the students used EBA-ASS in the physics lesson for 5 weeks and filled out their diaries after each use. At the end of the application, semi-structured interviews were conducted with each student by using the questions prepared according to the answers given by the students to the diaries. The obtained data were subjected to content analysis, and findings were revealed according to the codes and categories reached. At the end of the research, it was determined that the opinions of the students with different levels of SRS about EBA-ASS and their usage status of the system were generally similar. It can be said that as the student's SRS level increased, the duration of using EBA-ASS also increased. Students generally had positive opinions about EBA-ASS. It was determined that EBA-ASS correctly identified the students' deficiencies and guided them in the learning process, and the use of the system offered students advantages such as making the lessons more understandable, creating a systematic study order, and making the lessons more enjoyable. It was observed that when the students started to use EBA-ASS, they mostly preferred the lecture videos section, but they later preferred the end-of-the-topic questions section. It was determined that while the students did not like only the lecture videos among all the sections in EBA-ASS, they mostly used the studying from scratch strategy and the sections related to question solutions. It is suggested that this system, which is liked and easily used by students, should be developed in accordance with every grade level and every course content, and the promotion of the system should be increased in order to spread its use. In this study, data on how students use the system were collected over physics lesson. In future studies, how students benefit from the system for different lessons can be examined comparatively.