Eksternal apikal kök rezorpsiyonu olan dişlerde farklı dolum teknikleriyle yapılan kök kanal dolgu materyalinin uzaklaştırılması sırasında apikalden taşan debris miktarının değerlendirilmesi
Evaluation of apically extruded debris during the removal of root canal filling material filled with different obturation techniques in TEETH with external apical root resorption
- Tez No: 740453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL UZUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, eksternal apikal kök rezorpsiyonlu dişlerde farklı kök kanal dolgu teknikleriyle yapılan kanal dolgusunun, üç farklı Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak uzaklaştırılması sırasında. apikalden taşan debris.miktarı açısından değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 90 adet çekilmiş maksiller keser diş kullanılmıştır. Dişler rastgele 2 gruba ayrılarak 1. grup tek kon, 2. grup soğuk lateral kompaksiyon yöntemiyle doldurulmuştur. Daha sonrasında dişler rastgele 3 alt gruba ayrılmıştır (n=15). İlk alt grupta, kanal dolgusu Reciproc R25 eğesiyle söküldükten sonra R50 eğesiyle ileri şekillendirme yapılmıştır. İkinci alt grupta, kanal dolgusu PTUR eğeleriyle (D1, D2, D3) söküldükten sonra ProTaper Next X5 eğesiyle ileri şekillendirme yapılmıştır. Üçüncü alt grupta, kanal dolgusu VDW.RotateR eğesiyle söküldükten sonra VDW.Rotate 50.04 eğesiyle ileri şekillendirme yapılmıştır. Retreatment sırasında taşan debrisin toplanması amacıyla boşken tartılmış eppendorf tüpler kullanılarak aradaki fark hesaplanıp taşan debris ağırlığı belirlenmiştir. Apikal ekstrüzyon miktarının çift yönlü varyans analizi ile istatistiksel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aimed to compare the amount of apically extruded debris during endodontic retreatment using three different Ni-Ti file systems in external apical root resorption teeth filled with different root canal obturation techniques. Material and Method: Ninety freshly extracted maxillary incisor teeth were used in this study. The samples were randomly divided into two groups. The first group was filled with the single cone and the second group was filled with the cold lateral compaction technique. Afterwards, the teeth were randomly divided into three subgroups (n=15). In subgroup 1, root fillings were removed with Reciproc R25 files and Reciproc R50 file was used for final preparation. In subgroup 2, root fillings were removed with PTUR files D1, D2, D3 and ProTaper Next X5 was used for final preparation. In subgroup 3, root fillings were removed VDW.RotateR file and VDW.Rotate 50.04 file was used for final preparation. Extruded debris during the retreatment procedure was collected in pre- weighed eppendorf tubes. The difference was calculated and the amount of debris was determined. Data of the amount of apical extrusion was analyzed by using two-way analysis of variance.