Kurumsallaşma düzeyinin örgütsel dışlanma üzerine etkisi
The effect of the level of institutionalization on organizatinal exclusion
  1. Tez No: 740459
  2. Yazar: AHMET ÇAĞLAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TAŞTAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kurumsallaşma tekrar edilen hareketlerin ve gelenekselleşen tavır ve davranışların örgüt içerisinde prosedür olarak belirlenmesini ifade eder. Örgütsel dışlanma ise bireyin iş yerinde başka bir birey ya da grup tarafından dışlandığını ve görmezden gelindiğini algılama derecesi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, işletmelerin kurumsallaşma düzeyleri ile örgütsel dışlanma arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Nicel araştırma yöntemine uygun olarak verileri Edirne ilinde faaliyet gösteren üretim ve hizmet sektöründe görev alan işletmelerdeki çalışanlardan anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden çalışanlara 394 tane anket formu dağıtılmış ve araştırma sonunda 335 kullanılabilir anket toplanmıştır. Toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilerek yorumlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, örgütsel dışlanma ile kurumsallaşma boyutları içerisinde yer alan hesap verilebilirlik ve tutarlılık arasında oldukça güçlü anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu açıdan hesap verilebilirlik ve tutarlılık boyutları açısından kurumsallaşma düzeyinde artış, işletmelerde örgütsel dışlanmanın örgütlerde azalmasına olumlu şekilde etkileyeceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization refers to the determination of recurring movements and traditionalized attitudes and actions within a company. The degree to which a person thinks that he or she is excluded and neglected by another individual or group at work is referred to as organizational exclusion. In this study, we investigated the relationship between institutionalization levels of enterprises and organizational exclusion. In accordance with the quantitative research method, the data was collected from the employees of the businesses operating in the production and service sector in Edirne by survey technique. 394 questionnaires were delivered to private sector businesses that volunteered to participate in the study, among which 335 surveys were evaluated. The data gathered was statistically analyzed and interpreted. In conclusion, resulted show that there was a very significant and inverse correlation between accountability and consistency, which are aspects of institutionalization and organizational exclusion. In this respect, it may be claimed that a rise in the level of institutionalization in terms of accountability and consistency may reduce organizational exclusion in enterprises.