Muğla ilinde 3, 4, 5 yıldızlı otel çalışanları üzerine örgütsel sinizmin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of organizational cynicism on organizational loyalty on 3, 4, 5 star hotel employees in Muğla
- Tez No: 740466
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uzun yıllardır, ülkeden ülkeye, kurumdan kuruma değişiklik gösterse bile, çeşitli şekillerde adaletten yoksun taraflı olarak işyeri çalışanına yansıtılan tavır ve davranışlar sözkonusudur. Bu davranışlar otel çalışanlarının Sinizm dediğimiz“Çalıştıkları kuruma karşı negatif duygu beslemelerine”neden olmaktadır. Böylece Sinizm düzeyleri artan işyeri çalışanlarının, çalıştığı örgütlerine olan bağlılıkları azalmaktadır. Dolayısıyla işgörenlerin iş verimlilikleri ciddi boyutta olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu araştırmanın amacı, Muğla ilindeki 3,4,5 yıldızlı otellerde çalışan personelin yaşama düzeyleri ile örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi saptamak ve bazı değişkenlere göre analiz etmektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini Muğla il merkezinde ve bazı ilçelerinde faaliyet gösteren 3,4,5 yıldızlı otel işletmelerinde çeşitli statülerde çalışan 315 personel oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada, bazı uluslararası araştırmacı ve akademisyenlerin geliştirdiği ölçekler kullanılarak oluşturulan bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasının uygulanabilmesi için ilgili kişilerden e-mail yoluyla gerekli izinler alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 3,4,5 Yıldızlı otel işletmelerinde çalışan kişilerin Sinizm düzeyleri ile Örgütsel bağlılık düzeyleri arasında zıt yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, örgütsel sinizm yaşama düzeyleri, medeni durum ve eğitim kademesine göre; örgütsel bağlılık yaşama düzeyleri, cinsiyet, yaş ve kıdem değişkenlerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For many years, even if it varies from country to country and institution to institution, there are attitudes and behaviors that are unfairly reflected to the workplace employee in various ways. These behaviors cause hotel employees to have negative feelings towards the institution they work for, which we call cynicism. Thus, workplace employees whose cynicism levels increase, decrease their commitment to their organizations. Therefore, the work efficiency of the employees is seriously affected negatively. The aim of this research is to determine the relationship between the cynicism levels of the personnel working in 3,4,5 star hotels in Muğla, their organizational cynicism and organizational Loyalty and to analyze them according to some variables. The research is in relational screening model. The sample of the research consists of 315 personnel working in various statuses in 3,4,5 star hotels operating in Muğla city center and some of its districts. In the research, a questionnaire study was applied using the scales developed by some international researchers and academicians. Necessary permissions were obtained from the relevant persons via e-mail in order to conduct the survey. As a result of the analysis, an inverse relationship was found between the cynicism levels and organizational loyalty levels of the people working in 3,4,5 star hotel businesses. According to the results obtained from the research, organizational cynicism levels of life,according to marital status and education level; organizational Loyalty levels differ according to gender, age and seniority variables.