Bir randomize kontrollü çalışma; intravenöz ibuprofen ile intravenöz deksketoprofenin acil serviste migren ilişkili baş ağrısı tedavisindeki etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 740483
  2. Yazar: SEDANUR ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KEREM ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumda en sık görülen şikayetlerden olan baş ağrısının primer sebeplerinden olan migren; yaygın ve günlük hayatı etkileyen bir nörolojik hastalıktır. Önleyici ve atak tedavileri halen kesinlik kazanmamış olup bu konuda araştırmalar devam etmektedir. Akut ataklarda hastaların beklentisi ise hızlı, kolay ulaşılabilir ve yan etkisi düşük profile sahip tedavidir. Bu noktada NSAI ilaçlar genellikle ilk tercihimiz olmaktadır. Arka planda yer alan bu sebeplerle; akut aurasız migren ilişkili baş ağrısı tedavisinde intravenöz ibuprofen ile intravenöz deksketoprofenin ağrıyı giderme açısından ve yan etki/kurtarma tedavisine olan ihtiyaç bakımından aralarında fark olup olmadığını araştırmak adına bu çalışmayı gerçekleştirdik. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve kör olarak tasarladığımız bu çalışma, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.09.2020-01.09.2021 tarihleri arasında başvuran, akut aurasız migren ilişkili baş ağrısı olarak değerlendirilen hastalar ile yapıldı. Her grupta 80 hasta olacak şekilde toplam 160 hasta dahil edildi. Birinci gruptaki hastalara 100 mL normal salin içinde ibuprofen 400 mg + 10 mg metoklopramid, ikinci gruba ise 100 mL normal salin içinde 50 mg deksketoprofen + 10 mg metoklopramid parenteral yoldan verildi. Ağrı 100 mm'lik VAS üzerinden derecelendirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS v.25.0 istatistik programıyla değerlendirildi. Bulgular: Tedavi gruplarına göre hastaların demografik/klinik özellikleri arasında ve başlangıç VAS skorları arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Migraine, which is one of the primary causes of headache, which is one of the most common complaints in the community; It is a common neurological disease that affects daily life. Preventive and relapse treatments have not been finalized yet, and research on this subject continues. In acute attacks, the expectation of patients is a fast, easily accessible and low-profile treatment with side effects. At this point, NSAI drugs are usually our first choice. For these reasons; we conducted this study to investigate whether there is a difference between intravenous ibuprofen and intravenous dexketoprofen in terms of pain relief and the need for side effects/rescue treatment in the treatment of migraine-related headache without aura. Materials and Methods: This randomized controlled and blinded study was conducted with patients who applied to Keçiören Training and Research Hospital Emergency Service between 01.09.2020 and 01.09.2021 and were evaluated as migraine-related headache without acute aura. A total of 160 patients were included, with 80 patients in each group. Ibuprofen 400 mg + 10 mg metoclopramide in 100 mL normal saline was given parenterally to the patients in the first group, and 50 mg dexketoprofen + 10 mg metoclopramide in 100 mL normal saline was given parenterally to the second group. Pain was graded on a 100 mm VAS. Obtained data were evaluated with IBM SPSS v.25.0 statistical software. Results: There was no significant difference between the demographic/clinical characteristics of the patients and baseline VAS scores according to the treatment groups.