Azerbaycan millî uyanış hareketinde Ali Bey Hüseyinzâde ve Füyûzat dergisi
Ali Bey Huseyinzade and Fuyuzat magazine in national awakening of Azerbaijan
- Tez No: 740485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
XIX. yüzyılın sonları Azerbaycan'da millî uyanış hareketlerinin canlandığı dönem olarak tarihe geçmiştir. Bu canlanma ilk olarak matbuat alanında kendini göstermiştir. Azerbaycan millî uyanış hareketinde Ali Bey Hüseyinzâde'nin ve kurucusu olduğu Füyûzat dergisinin önemi büyüktür. Ali Bey Hüseyinzâde hayatı boyunca karşılaştığı bütün zorluklara rağmen Türk milletinin birlik ve bütünlüğü için mücadele etmiş, matbuat, edebiyat, sanat tarihinde silinmez bir iz bırakmıştır. Ali Bey Hüseyinzâde, Çarlık Rusya esaretinde yıllardır millî kimliği unutturulmaya çalışılan Azerbaycan halkının hakkını ömrünün sonuna kadar savunmuştur. Ekinci gazetesi ile temeli atılan Azerbaycan Millî Matbuatı, Füyûzat dergisi ile gazetecilik geleneğini devam ettirmiştir. Füyûzat dergisindeki yazılarda Türk halkının millî kimliği, örf ve gelenekleri yansıtılmakla beraber başka ülkelerde gelişen yeniliklerden haberler verilmiş, dünya klasiklerinin eserleri tercüme edilerek okurlarla buluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The end of the XIXth century went down in history as the period which the national awakening movements were revived in Azerbaijan. This stuation first showed in the field of the press. Ali Bey Huseyinzade and Füyûzat magazine of which he was the founder, have a great importance role in the Azerbaijani national awakening movement. Despite all the difficulties he faced throughout his life, Ali Bey Huseyinzade fought for the unity and integrity of the Turkish nation and left an indelible mark on our press, literature and art history. Ali Bey Huseyinzade defended the rights of the Azerbaijani people, whose national identity was tried to be forgotten for years during the captivity of Tsarist Russia, until the end of his life. Azerbaijan National Press, whose foundation was laid with Ekinci newspaper, continued its journalistic tradition with Füyûzat magazine. The national identity, customs and traditions of the Turkish people were reflected in the articles in the Füyûzat magazine. In addition, news about the innovations developing in other countries were given, and the works of world classics were translated and brought together with the readers.