Tektek dağları batısının fiziki coğrafyası
Physical geography investigations at the west of Tektek mountains
- Tez No: 74049
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ill ÖZET Güneydoğu Anadolu bölgesinin Şanlıurfa ilinin güneyinde yer alan ve Tektek dağları gerçekte Urfa platosunun devamıdır. Bu alan üç basamaktan oluşmaktadır. Tektek Dağları ile Harran Ovası arasında kolivyal toprakların birleşmesiyle uzun bir etek düzlüğü ortaya çıkmıştır. Yörede Güneydoğu Anadolu bölgesinin Suriye çöllerine yakın kışları serin yağmurlu, kış mevsiminin sıcaklık ortalaması 6,4°C olan en sıcak ay olan Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 33.1 °C dir. Karasallığa yakın bozulmuş bir Akdeniz iklimi görülür. Yaz mevsiminde şiddetli kuraklık nedeniyle yörede doğal bitki örtüsü steptir. Doğal ormanlar yoktur. Tektek Dağlan yüzeyinde kalın bir toprak tabakası yoktur. Ova tabanında Alivyol topraklar yer alırlar. Yörede doğal bitki örtüsünün tahribi ile şiddetli bir erezyon görülmektedir. Kış mevsiminde yüzeye düşen suların akışa geçmesiyle epizotik akarsular akışa geçmektedirler Ovada suyun ulaşabildiği yerlerde ve taban suyundan yararlanılan alanlarda sulu tarım yapılır. Sulu tarımda pamuk tarımı özellikle ön plana çıkmıştır. Plato yüzeyinde daha çok hayvancılık yapılır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Tektek mountains situated at the south of Şanlıurfa province of the Southeast Anatolia Region is a especially a continuation of Urfa plateau. This area consists of three steps. The conjunction of collaviol soils between Harran plain and the tekteks has resulted in along flatness of a foot. In the district, espacially parts of southeast Anatolia Region near the Syrian desert, winter is cool and rain, the avaredge temperature of winter is about 6,4 °C and is about 33,1 °C in July which is the hottest mounth. A spoilt mediterranean climate dominates in the region. The natural plantcover of the region is of steppe due to the intensive drought in Summer. There is no thick soil loyer at the surface of the Tekteks as well as an intensive erosian of the plain. There is an intensive erosion owing to destruction of plantcover in the desert. Episotic running waters are firmed when waters fallen to the surface of the ground start flowing. In the plain, a watering-agriculture is carried out where water is reached and surface water is benefited, cotton production has particularly come to the fore in watering agriculture. Animal husbandry is more in demand at the surface of plateau.