Marmara bölgesindeki don olaylarının tarımsal üretime etkileri
The Effect of freeze events in agricultural production in Marmara region
- Tez No: 74048
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
106 ÖZET Türkiye'nin ortalama yükseltisi en az olan Marmara Bölgesi, kapladığı alan bakımından Türkiye'nin en küçük ikinci bölgesidir. Bölge; Akdeniz, Step ve Karadeniz iklimlerinin özelliklerini taşıyan bir geçit iklimine sahiptir. Bölge ikliminin genel özelliği, sözü edilen üç iklim tipinin etkisinin Marmara Bölge si'nde hafiflemiş bir biçimde görülmesidir. Örneğin; yazlar daha az sıcak, kış lar daha az soğuk, yağışlar orta derecede gibi. Bölge genelinde en sıcak ay kıyıda Ağustos, iç kesimlerde Temmuz iken en soğuk ay Ocaktır. Don olayı tarımsal üretimi olumsuz yönde etkileyen doğal bir olaydır. Donun şiddeti ve süresine göre tarım ürünlerindeki zarar derecesi değişir. Don olaylarına bölgenin tamamında rastlanmaktadır. İç kesimlerde Ekim a yında başlayan don, kıyı kesimlerinde Kasım ayında başlar. Nisan ayı don o laylarının sona erdiği aydır. Bölgede donlu günlerin en fazla görüldüğü ay, Ocak'tır. Marmara Bölgesi'nde görülen iklim çeşitleri bölgede yetiştirilen tarım ürünlerini de çeşitlendirmiştir. Bölgedeki tarım alanları incelendiğinde yetiş tirilen ürünlerin iklimlerin dağılımına paralel bir durum ortaya çıkardığı görül müştür. Marmara Bölgesi'ne ait don olayları ve oluşum dönemleri incelendi ğinde ise bu bölgede üretimi yapılan tarım ürünlerinin dondan zarar görme riskinin olduğu belirlenmiştir. Bölgede sanayileşme her ne kadar gelişmişse de Marmara Bölgesi' nin ekili - dikili topraklarının Türkiye ortalamasının üstünde olması dikkat çe kicidir. Dolayısıyla bölge tarımının Türkiye ekonomisinde yeri büyüktür. Böl ge ve Türkiye ekonomisinin gelişmesi, tarımsal verimin arttırılması yolunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bölge çiftçisini hazırlıksız yakalayan107 bir don olayı tarımsal üretime zarar vermektedir. İşte bu çalışmada, don olayı sonucunda meydana gelen zararları önlemek için bölge çiftçisine yetiştire ceği ürünleri seçmesinde, bu ürünlerin ekim ve hasat zamanları konusunda, dona karşı alacağı tedbirleri bilmesinde yardımcı olunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY The region of Marmara has the least average altitude besides this, from the point of view of covering area is the- second smallest region of Turkey. It has a passage climate which bears the special features of Mediterrenean, Step and the Black Sea's climates. The general features of region climate's, the effect of these 3 types climates are seen in lighter form in the region of Marmara. Forexample; the summers is more less hot, the winters is more less cold, the fallings is like medium degree. In that region, the hottest month is August, in the shore, in the inner part of the region is July and the coldest month is January. The event of freeze is natural situation wihch effects production of agricultural negatively. In according to the amount of time and the intensity of freeze, the damage degree is changeable on the agricultural products. The events of freeze begins in November. This events finishes in the mont of April. In the region, the most freezed days which have been seen in January, The types of climates which are seen in the region of Marmara make the agricultural products different variety. When we researc the farming fieldes, the productions give parallel situation with spreading of climates. When we research the events of freeze and its formation periods of the region of Marmara that in this area it has been determined there is a risk about damage on agricultural products. Although the industry has improved in this region. It has been paid attention the sown - planted soils of the region of Marmara it is over the avarage of Turkey. There fore, the place of agriculture of the region is important. There are different research has been made in the way of109 agricultural gains for the improvement of the region and Turkey. But the unexpected event of freeze, which has been surprised by farmers, has been damaged the production of agricultural. In this research, to prevent the damages happend after the event of freeze, there was studied to assist for the farmers of region about the choosing of the growing products and the knowledge of the protection of against of freezing for the period of growing and harvest of the food.