Ahmedî'nin İskender-nâme'sinde İskender'e sunulan öğütlerin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of the advice suggested to Iskender in Ahmedi's Iskender-name in terms of values education
  1. Tez No: 740507
  2. Yazar: DİLEK UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
KlasikTürkedebiyatınınkurucuvemütefekkirşairlerindenolanAhmedî,XIV.asırTürk edebiyatının önde gelen Osmanlı şairlerindendir. Türk edebiyatında kaleme alınan ilkmanzum İskender-nâme Ahmedî'ye aittir. İskender-nâme, birçok konu etrafında şekillensede değerler manzumesi sayılabilecek bir donanıma sahiptir. Bu çalışmada, birçok özelliğinyanı sıra bir siyâsetnâme ve nasihatnâme örneği olan“İskender-nâme”değerler eğitimiaçısındanincelenmişveinsanı bir üst merhaleyetaşımasıhedeflenmiştir.Bu tezde,Ahmedî'nin İskender-nâme adlı eserindeki insânî değerlerin İskenderüzerindenincelenmesiyapılmıştır.Çalışmanıntutarlıbirzemineoturmasıvedeanlaşılırlığının artması için öncelikle değer kavramı üzerinde durulmuştur. Bu çalışma ileamaç,“İskender-nâme”adlı eseri, yöneticilik değerleri kapsamında inceleyerek“insan”imgesiiçin gerekli olanvasıfları ön plana çıkarmak olmuştur.Çalışmaya“ giriş, gereği, amaç, önem, sınırlılık, metot, veri toplama gibi teziniçeriğine hâkimiyet sağlanmasını amaçlayan bir ”girizgâh“ ile başlanmıştır. Çalışma altıbölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde ahlâkî değer kavramınailişkin inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde, Ahmedî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserlerihakkında bilgi verilmiş; üçüncü bölümde, İskender'in hayatı, kişiliği ve hakkında yazılmışolaneserlerincelenmiştir.ÇalışmanınanakonusuolandördüncüvebeşincibölümdeAhmedî'nin”İskender-nâme“adlıeserininkısacaözetiverilmişakabindeİskender'esunulan”şükür, sabır, güler yüz ve yumuşak huyluluk, cömertlik, ilim, kibir..." gibi değerler tespitedilmiş ve yorumlanmıştır. Altıncı bölümde ise, eserde tespit edilen değerlerin tanımına yerverilmiştir
Özet (Çeviri)
Ahmedî, one of the founding and reflective poets of classical Turkish literature, isone of the leading Ottoman poets of XIV century Turkish literature. The first verse writtenin Turkish literature belongs to İskender-nâme Ahmedî. Iskender-name, although shapedaroundmanysubjects,hasequipmentthatcanbeconsideredasasetofvalues.Inthisstudy,“Iskender-nâme”, which is an example of policy and advice, as well as many features, wasexaminedinterms ofvalues educationand itwasaimedto carrypeopletoahigherlevel.In this thesis, the human values in Ahmedî's work called İskender-nâme have beenexaminedthroughİskender.Inorderforthestudytositonaconsistentbasisandincreaseitscomprehensibility, the concept of value is primarily emphasized. The aim of this study wasto examine the work named“Iskender-nâme”within the scope of managerial values and tohighlightthe qualities necessaryforthe imageof“human”.Thestudystartedwithan“introduction”aimingtodominatethecontentofthethesissuch as“introduction, necessity, purpose, importance, limitation, method, data collection.The study consists of six parts. In the first part of the study, the concept of moral value wasexamined.Inthesecondpart,Ahmadi'Inthethirdchapter,informationaboutthelife,literarypersonality and works of Alexander is given, and in the third chapter, the life, personalityand works written about Alexander are examined.In the fourth and fifth chapters, which arethe main subjects of the study, a brief summary of Ahmedi's ”Iskender-nâme“ is given.Valuessuchas”thankfulness,patience,smilingfaceandgentleness,generosity,knowledge,arrogance..."presented to.