Türkiye'de bisiklet turizminin mevcut durum ve potansiyel açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cycle tourism in Turkiye in terms of current status and potential
- Tez No: 740520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bisiklet turizmi, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkede gelişmekte olan ve özellikle kırsal bölgelere çeşitli faydalar sağlayan bir özel ilgi turizmi çeşididir. Aynı zamanda, sürdürülebilir bir turizm türü olan bisiklet turizminin sağladığı faydalar dikkate alındığında, Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda Türkiye için de önemli bir fırsat olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı Türkiye'nin bisiklet turizmi konusundaki mevcut durumunu ve potansiyelini belirleyerek bu potansiyelin değerlendirilebilmesine yönelik çeşitli önerilerde bulunmaktır. Belirlenen amaç doğrultusunda, öncelikle bisiklet turizmiyle ilgili literatür taraması yapılmış ve ardından veri toplama aşamasına geçilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla görüşme tekniği uygulanarak toplanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninde hazırlanan çalışmada, analiz yöntemi olarak içerik analizi ve betimsel analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda; Türkiye'de bisiklet turizminin mevcut durumu, bisiklet turizmine uygunluk ve Türkiye'nin bisiklet turizmi potansiyeli olmak üzere üç boyut elde edilmiştir. Türkiye'de bisiklet turizminin mevcut durumuna yönelik bazı olumlu noktalar bulunsa da genel olarak durumun olumsuz değerlendirildiği tespit edilmiştir. Bisiklet turizmine uygunluk boyutunda, bir bisiklet turizmi destinasyonunun sahip olması gereken unsurlar ve Türkiye'de bisiklet turizmine uygun bölgeler ortaya çıkarılmıştır. Ardından, potansiyel boyutuyla ilgili olarak Türkiye'nin önemli bir bisiklet turizmi potansiyeli olduğu tespit edilmiş ve bu potansiyelin değerlendirilmesine yönelik görüşler alınmıştır. Son olarak, elde edilen bulgular neticesinde bisiklet turizmi paydaşlarına ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cycle tourism is a type of special interest tourism developing in many countries and provides various benefits particularly to rural areas. At the same time, considering the benefits of cycle tourism as a type of sustainable tourism, it is thought that it can be an important opportunity for Turkiye in line with the sustainable development goals of the United Nations. In this context, the aim of the research is to determine the current situation and potential of Turkiye in cycle tourism and to make various suggestions for the improvement of this potential. To achieve this, firstly, a literature review on cycle tourism was made. Then, the data collection stage was started by applying the interview technique through a semi-structured questionnaire. Content analysis and descriptive analysis methods were used as analysis methods in the study. As a result of the analysis of the data; three dimensions have been obtained: the current situation, suitability and potential of cycle tourism in Turkiye. Despite some positive points regarding the current situation of cycle tourism in Turkiye, it has been determined that the situation is generally evaluated negatively. In the dimension of suitability for cycle tourism, the elements that should be in a cycle tourism destination have been revealed. Then, regarding the potential dimension, it was determined that Turkiye has an important potential for cycle tourism and opinions were taken regarding the improvement of this potential. Finally, as a result of the findings, various suggestions were made to cycle tourism stakeholders and researchers.