Palyatif bakım hastalarına uygulanan sırt masajının uyku kalitesi ve ağrıya etkisi
The effect of back massage applied to palliative care patients on sleep quality and PAİN
- Tez No: 740543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL PAMUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırma, palyatif bakım hastalarına uygulanan sırt masajının uyku kalitesi ve ağrıya etkisini incelemek amacı ile ön test- son test kontrol grup tasarımlı, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01 Kasım 2021-30 Nisan 2022 tarihleri arasında Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Palyatif Bakım Servisinde tedavi gören örneklem seçim kriterlerine uyan 26 deney 26 kontrol olmak üzere toplam 52 gönüllü hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, McGill Ağrı Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Shapiro Wilk, Mix Anova, Mix Ancova testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Title: The Effect of Back Massage on Sleep Quality and Pain in Palliative Care Patients. Objective:The study was planned as a randomized controlled experimental study with a pretest-posttest control group design to examine the effect of back massage applied to palliative care patients on sleep quality and pain. Material and Methods: The study was carried out with a total of 52 volunteer patients, 26 experimental and 26 control, who were treated in the Palliative Care Service of Bilecik Education and Research Hospital between 01 November 2021 and 30 April 2022, who met the sample selection criteria. Patient Diagnosis Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, McGill Pain Scale-Short Form were used to collect research data. The data obtained from the research were analyzed with descriptive statistical methods, Shapiro Wilk, Mix Anova, Mix Ancova test.