C şekilli kök kanal yapısına sahip 3 boyutlu model dişlere uygulanan farklı restorasyon tekniklerinin kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of fracture strengths of different restoration techniques on 3d teeth replicas with c shaped root canal structure
- Tez No: 740576
- Danışmanlar: DOÇ. NESLİHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada; C şekilli kök kanal yapısına sahip model dişlere uygulanan farklı restorasyon yöntemlerinin kırılma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Başka nedenlerle çekilmiş konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinin incelenmesiyle elde edilen C şekilli kök kanal anatomisine sahip bir molar dişe ait görüntüler kullanılarak, 3 boyutlu yazıcıdan 76 adet yapay diş modeli üretildi. Yapay dişler rastgele 7 gruba ayrıldı: Grup 1: İntakt modeller(n=10) Grup 2: Rezin kompozit ile restore edilen modeller(n=11) Grup 3: Demetli fiber post ve rezin kompozit ile restore edilen modeller(n=11) Grup 4: Vertikal fiber post ve rezin kompozit ile restore edilen modeller(n=11) Grup 5: Horizontal fiber post ve rezin kompozit ile restore edilen modeller(n=11) Grup 6: Örgü fiber post ve rezin kompozit ile restore edilen modeller(n=11) Grup 7: Kompozit endokron ile restore edilen modeller(n=11) Periodontal destek taklit edilerek akrilik bloklara gömülen yapay dişlere kırılma testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it is aimed to evaluate the effect of different restoration techniques on fracture strength of endodontically treated C-shaped teeth replicas. Material and Method: CBCT datas of patients with prominent C-shaped root canal anatomy were examined. After 3D reconstruction of the chosen mandibular tooth, replicas were produced on 3D printer. Replicas were randomly divided into 7 groups. Group 1: Intact replicas(n=10) Group 2: Replicas restorated with resin composite(n=11) Group 3: Replicas restorated with bundle fiber post and resin composite(n=11) Group 4: Replicas restorated with vertically placed fiber post and resin composite(n=11) Group 5: Replicas restorated with horizontally placed fiber post and resin composite(n=11) Group 6: Replicas restorated with woven fiber post and resin composite(n=11) Group 7: Replicas restorated with composite endocrowns(n=11) All replicas were embedded into self-curing acrylic resin with mimicking the PDL. A static loading applied until failure by using universal testing machine.