Ahşap dışı malzeme ve teknojilerinin sabit mobilya tasarımına etkileri
The influence of materials except wood, and their technologies on furniture design
- Tez No: 74062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CELBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET“Ahşap Dışı Malzeme ve Teknolojilerinin Sabit Mobilya Tasarımına Etkileri”konulu çalışmanın 1. Bölümünde, mobilya tasarım tarihi endüstri devriminden günümüze kadar geldiği haliyle ele almıyor. Bu süreç içerisinde seri üretim tekniklerinin tasarıma yansıyan etkileri ve kullanılan yeni malzemeler ele almıyor. Bu bölümde seri üretim tekniklerinin tasarım üstündeki tesirlerini göstermek açısından ahşap mobilya üretimlerinden de örnekler veriliyor. 2. bölümde seri üretim mobilyaları örnekleriyle ele alınıyor. Seri üretim mobilyalarına özel modülerlik ve montaj özelliklerine değiniliyor. Teknolojik özelliklerinden dolayı bu bölümde sandalye ve masa gibi hareketli mobilya örneklerine de değiniliyor. Malzeme teknolojisinin yarattığı malzemeler ve asırlardır bilinen malzemelerin yeni aplikasyonları 3. Bölümde irdeleniyor. 4. bölüm teknolojinin ekonomik, estetik, işlevsellik gibi konularda getirdiği artıları ve eksileri karşılaştırmalı olarak ele alıyor. 5. bölümde günümüz tasarımı ve gelecekteki seri üretim mobilyasından beklenen özellikler ele almıyor. Çalışma tüketicinin gelecekte nasıl bir bilince sahip olması gerektiğini irdeleyerek sona eriyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The Influence of Contemporary Materials ( other than wood ) and Manufacturing Methods on Furniture Design ”is the subject of this thesis. In the first chapter a summary of the history of furniture design from the days of industrial revolution to this day is being made. The influences of massproduction techniques and new invented materials during that period are also analysed.In this chapter you will also see some examples of wooden furniture which are influenced directly by mass production techniques. Second chapter is entirely focused on mass production furniture. In this chapter modular systems and assembly problems are being analysed. Because of the advanced technologies that go into the production of tables and chairs this furniture type is also mentioned in this chapter. The third chapter is completely focused on well known and new materials which have been invented through recent technologies and their aplications. In the fourth chapter the influences of new technologies in economic, esthetic, functional and alike subjects are beeing compared. The fift and last chapter is involved with contemporary design trends and the facts of what should be expected from the future of the massproduction furniture.The thesis is finished whith a design exercise showing the practical and versatile sides of modern technologies.