Çevrimiçi öğrenme topluluklarının sınıf öğretmenlerinin mesleki öğrenme ve mesleki gelişimindeki rolünün incelenmesi: eTwinning örneği
An investigation of the role of online learning communities in classroom teachers' professional development and learning: The case of eTwinning
  1. Tez No: 740637
  2. Yazar: ZİYA SANSUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı, eTwinning platformundan hareketle çevrimiçi öğrenme topluluklarının sınıf öğretmenlerinin mesleki öğrenme ve mesleki gelişimindeki rolünün incelenmesidir. Bu çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından ilgili alanyazından yararlanılarak geliştirilen Öğretmen Mesleki Gelişim Anketi, Mesleki Öğrenme Anketi ve eTwinning Platformunu Kullanım Amaçları Anketi kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda katılımcılar olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme tekniği ile seçilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise katılımcılar nicel boyuttaki katılımcılar arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile seçilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutuna 605, nitel boyutuna ise 20 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Nitel boyutunda ise odak grup görüşmeleri yoluyla elde edilen veriler tematik analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen nitel ve nicel bulgular, eTwinning platformunun sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine ve öğrenmelerine olumlu katkılar sağladığını göstermiştir. Söz konusu katkıların eTwinning platformunun yapısal özelliklerinden ve sunduğu fırsatlardan kaynakladığı sonucuna ulaşılmıştır. eTwinning platformunun kendine özgü yapısal özellikleri olan e-güvenlik kuralları, bir kültürünün ve etiğinin bulunması, MEB destekli olması ve sadece eğitimcilerin katılabilmesi gibi özellikleri nedeniyle tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at examining the role of online learning communities in classroom teachers' professional development and learning based on the eTwinning platform as a case. The mixed-methods sequential explanatory design was utilized in the study. Quantitative data were collected through the Teacher Professional Development Questionnaire, the Professional Learning Questionnaire, and the Aims of Use of eTwinning Platform Questionnaire, which were developed by the researcher based on the previously validated scales and relevant literature. Qualitative data were gathered via a semi-structured interview protocol developed by the researcher. The sample was recruited by using a probability-based sampling technique, i.e. simple random sampling technique, for the quantitative strand of the study, while a purposive sampling technique, i.e. criterion-based sampling technique, was used in the qualitative strand of the research. The participants consisted of classroom teachers working in 7 different regions of Türkiye in the 2021-2022 education year. 605 teachers participated in the quantitative strand, and 20 teachers took part in the qualitative strand. The quantitative data were analyzed via the SPSS 22.0 program. The qualitative data were gathered through focus group discussion sessions and analyzed by using thematic analysis. The findings of the research indicated that the eTwinning platform makes positive contributions to classroom teachers' professional development and learning. The contributions were related to the structural features of the platform and the opportunities offered by the platform. The structural features such as e-security rules, having a culture and ethics, being supported by the MoNE, and being open to educators only were prominent in teachers' preferences of the platform. Recommendations are made for researchers, practitioners, and policymakers based on the findings.