Çevrimiçi öğrenme topluluklarının mesleki gelişime etkilerine yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Classroom teachers' opinions on the effects of online learning societies on professional development
  1. Tez No: 753164
  2. Yazar: EMİNE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mesleki gelişim, öğrenen ve kendini güncelleyen öğretmenler için aktif bir süreçtir. Sürekli mesleki gelişim, öğretmenlerin meslek hayatları boyunca devam eden öğrenmedir. Formal ve informal çevrimiçi öğrenme toplulukları da sürekli mesleki gelişim faaliyetlerindendir. Çevrimiçi öğrenme toplulukları mesleki gelişim sürecine büyük katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi öğrenme topluluklarının mesleki gelişime etkilerine yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kastamonu ili merkez ve bazı ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan 150 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Gerçekleştirilen çalışma nitel araştırma yöntemine göre desenlenmiş betimsel bir araştırmadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak toplanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional development is an active process for teachers who learn and update themselves. Continuing professional development is learning that continues throughout the professional life of teachers. Formal and informal online learning communities are also among continuing professional development activities. Online learning communities make a great contribution to the professional development process. The aim of this study is to determine the views of classroom teachers on the effects of online learning communities on professional development. The research consists of 150 classroom teachers working in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the center and some districts of Kastamonu in the 2018-2019 academic year. The study is a descriptive research designed according to the qualitative research method. In the research, data were collected using a semi-structured questionnaire developed by the researcher. Content analysis method was used in the analysis of the obtained data.