Çevrimiçi öğrenme topluluklarında iletişim aracı türünün ve sanal konukların bilişsel ve toplumsal buradalık üzerindeki etkisi
The effect of type of computer mediated communication tools and virtual guests on social and cognitive presence in online learning community
- Tez No: 309532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DERYAKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma harmanlanmış öğrenme ortamları için tasarımlanançevrimiçi öğrenme topluluklarındaki bilişsel ve toplumsal buradalıkdüzeylerinin, iletişim aracı türü ve sanal konuk katılımından etkilenipetkilenmediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırma, 2x2 faktöryel desende yürütülmüştür. Bu desende bağımlıdeğişkenler üzerinde etkisi incelenen 2 faktör bulunmaktadır. ÇalışmaAnkara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve ÖğretimTeknolojileri Eğitimi Bölümü III. sınıfında öğrenim gören 36'sı kız, 49'u erkek85 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkenleri,eşzamanlı ve eşzamansız iletişim araçlarından oluşan ortam türü (forum vesohbet) ve sanal konuk katılımından oluşmaktadır. Bağımlı değişkenleri isearaştırma topluluğu modelinin temel ögelerinden olan bilişsel ve toplumsalburadalıktır. Ayrıca çevrimiçi öğrenme topluluklarındaki öğrencilerintoplumsal yetenek ve sınıf topluluğu hislerinin, cinsiyete göre anlamlı olarakfarklılaşıp farklılaşmadığı da araştırma kapsamında ele alınmıştır.Araştırmanın bağımlı değişkenleri toplumsal ve bilişsel buradalıkpuanlarına, deneysel işlemlerde kullanılan öğrenme içerik yönetimsisteminin veri tabanına kayıt edilen tartışmaların içerik çözümlemesi ileulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, Mann Whitney U-testi, KruskalWallis H-testi ile incelenmiştir. İçerik çözümlemesini yapan iki kodlayıcıarasındaki tutarlık ise Pearson korelasyon katsayısı, Spearman Brown SıraFarkları korelasyon katsayısı ve Kendall Tau-b katsayısı iledeğerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre iletişim aracı türü, öğrencilerin toplumsal(U=136.50, p05) gerekse toplumsal buradalık (U=253.00, p>05) üzerindeanlamlı bir etki yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the effect of type of computermediated commucation tools and participation of virtual guest on social andcognitive presence in online learning communities designed for blendedlearning environment.The research was carried out in 2x2 factorial design. Participantswere 85 students of Department of Computer and Instructional TechnologiesEducation. Of the participants, 36 were female and 49 were male. Theindependent variables were synchronous (chat) and asynchronous (forum)CMC tools and participation of virtual guest. The dependent variables weresocial presence and cognitive presence. Another aim of the study is toexamine the relationship between gender and sense of classroomcommunity, and between gender and social ability. The data gathered in thisreasearh were analyzed by using Mann-Whitney-U Test for IndependentSamples and Kruskal Wallis-H Test for Independent Samples. Interraterreliability is computed with Pearson corelation, Spearman?s rho, andKendall?s Tau-b.The results show that while type of computer mediated communicationtools has significant effect on social presence (U=136.50, p05) or cognitive presence(U=329.00 p>05). In addition while no significant relationships were foundbetween gender and classroom community (U=685.00, p>05), however,female students reported significantly higher levels of feeling of learning thandid male counterparts. Similarly, it was found that females get higher pointsthan males at the comfort sharing personal information sub scale (U=616.00,p