التمرد في شعر بدر شاكر السياب
Bedir Şakir es- Seyyab şiirinde isyan
- Tez No: 740656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Anahtar Kelimeler: ( İsyan, Bedir Şakir el-Seyyab, Şiir), (Rebellion, Badr Shaker Al-Sayyab, Poetry)
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Bedir Şakir El-Seyyab'ın şiirindeki isyankar duruşu, isyan kavramını, türlerini ve bunun şiirinin içeriğine olan etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bütünleştirici yaklaşım düşüncesinin detaylı bir şekilde incelendiği bu çalışmada araştırmanın içeriğini oluşturan bu etkiler başlıklara ayrılmıştır. Bu araştırmada genel olarak Bedir Şakir El-Seyyab'ın şiirinin özellikleri, Arap şiirinde isyan kavramının farklı dönemleri, isyanın sebepleri ve türleri aktarılarak, bu özellikler tanımlanmaya çalışılmıştır. El-Seyyab'ın şiirinde yapılan analizde, kullanmış olduğu üslup ve değerli kaynaklara dayanarak şiirinde vardığı sonuçlar, tümevarım yoluyla açıklanmıştır. Çalışma, bizi, kendisini çevreleyen sosyal ve siyasi koşulların bir sonucu olarak şairin isyan olgusunu açık bir şekilde tanımlamış olduğu, ayrıca mevcut durumlara karşı kişiliğindeki isyan ve çatışma tohumlarıyla içinde büyüttüğü protesto ve devrim sevgisinin var olduğu sonucuna varmaktadır. Şair, bütün bunları ise kendi hayat hikayesi ve şiirleri aracılığıyla yansıtmaktadır. Araştırma çağdaş şairler nezdinde şiirlerinde işledikleri isyan teması aracılığıyla devrim fikrinin ortaya çıkışını kavramsal çerçevede açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify rebellion in the Badr Shaker al-Sayyab's poetry, determine its concept and types, and explain its effect on the contents of his poetry. Determining its characteristics Al-Sayyab's poetry and clarifying the most important aspects of stylistics based on references and valuable sources based on the extrapolation and analysis of poetic texts and this was confirmed by the chapters and investigations of the study according to the divisions included in the text. In the poet, in addition to the presence of seeds of conflict and rebellion in his personality, which developed in him a love of revolution and protest against reality, this was reflected in his biography and poetic works.