دور المرأة في قصة موسى في القران الكريم
Kur'an-ı Kerim'de Hz Musa kıssasında kadının rolü
  1. Tez No: 740657
  2. Yazar: ANMAR WALEED MOHAMED SHEET ALBSSO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Peygamber vahiyleri döneminde mümin kadınların hayatlarını anlatan her Müslümanın bilmesi, görmesi ve takip etmesi gereken, onların yaşam tarzlarını, tutumlarını ve bu konudaki seçkin rollerini ele alan çalışmalardan biridir.Hz. Musa 'nın(a.s.)doğumundan İslam'a davet başarısına kadar olan süreçte İslam'ın İsrailoğluları arasında yayılmasında kadınların tartışmasız büyük bir rolü vardı. Bu nedenle çalışmada, kadınlar hakkındaki bilgileri ve onların Hz. Musa'nın (a.s.) Allah'a davetindeki etkilerini ve rollerini ele aldım. Bazıları Âsiye bint-i Muzâhim gibi küfrün, zulmün ve zorbalığın önünde durdu, bazıları 'da Hz. Musa'nın(a.s.) annesi ve kız kardeşi gibi sınandılar ve birçok bela çektiler bazıları ise Midyenin iki kızları gibi erkeklerin yapamayacağı işleri üstelenirdiler. Hepsi de ortak bir amaçta Allah'ın emrinde sebat ve sabır ve O'nun zaferine güvenirlerdi. Çalışma, kadınların örnek kişiliklerini, Hz. Musa'yı (a.s.) barışla selamlamayı ve İslam'a davette sundukları desteklerini, etkilerini ve rollerini sunmayı amaçlandı. Çalışmada tarihsel, betimleyici, tümevarımsal yöntemler izlenmiştir
Özet (Çeviri)
It is one of the works that every Muslim should know, see and follow, describing the lives of believing women during the Prophet's revelations, their lifestyles, attitudes and their distinguished roles in this regard. From the birth of Musa (A. S) to the success of his preaching to Islam, women indisputably played a major role in the spread of Islam among the Israelites. For this reason, in this study, the information about women and their influence discussed the effects and roles of Musa (A. S ) in his call to Allah. Some of them, like Asiye bint-i Muzâhim, stood in front of unbelief, oppression and tyranny, and some of them, like the mother and sister of Musa (A. S ), they were tested and suffered many troubles, and some, like the two daughters of Midian who took on jobs that men could not do. All of them relied on perseverance and patience at Allah's command and His victory for a common purpose. The study examines the exemplary personalities of women . It was aimed to greet Musa (A.S ) with peace and to present their support, influence and role in the invitation to Islam. Historical, descriptive and inductive methods were followed in the study. Keywords ; (The Holy Quran, Women's Role, Musa (A. S), Prophet Musa Story).