Kâdî Ibn Fadlallah el-Umerînîn mektup edebiyatı
أدب الرسائل عند القاضي ابن فضل الله العمري
  1. Tez No: 740658
  2. Yazar: RAIED AHMID MOHAMED AL-HOSIEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmada Kâdî Ibn Fadlallah el-Umerînîn Mektup Edebiyatı ele alınmış olup, çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında geçmiş devirlerde mektupların oluşumu, Memlûkler devrinde mektupların durumu ve onları etkileyen faktörler ele alındı, Birinci bölümde Kâdî el-Umerî'nin hayatı, yetiştirilmesi, hocalar ​​ve yazıları yer alınmıştır. İkinci bölümde Umerî'ye ait mektupların konuları ve Selahaddin esl-Safadi ile olan mektuplaşmaları, üçüncü bölümde ise mektuplardaki, edebi sanatlaar,- ve mektupların teknik özelliklerle üzerinde duruldu. Çalışma, ulaşılan sonuçlar arasında bu dönemde –edebiyat mektupları literatürünün büyük rolünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study I dealt with Letters Literature of Judge Ibn Fadlallah Al-Omari as a model and included the introduction and the preamble the origin of letters in past era, and the status of letters in Mamluki's era and the factor that affected them. and three chapters the first chapter included Omari's life, upbringing, aging and writings. And the second chapter was themes of Omari's letters and his letters with salah Al-Din Al-Safadi. The third chapter included the adorable improvements in letters, and artistical characteristics in his letters, the chapter concluded with pictorial features in his letters. And mentioning the most importing results. And appended to it with the most important references and sources on which the study relied. Among the results that he reached is that the study revealed the great role that letters literature occupied in this era, as it truly reflects public life, is considered an art of literature, and is considered a valuable heritage characterized by wonderful artistic features.