Türkiye'de muhafazakârlığın dönüşümü: Demokrat Parti (DP), Adalet Partisi (AP), Anavatan Partisi (ANAP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) örnekleri
The transformation of conservatism in Turkey: Examples of the Democratic Party (DP), the Justice Party (AP), the Motherland Party (ANAP) and the Justice and Development Party (AKP)
  1. Tez No: 740673
  2. Yazar: ZELİHA SEBİL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇOBAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de muhafazakârlığın anlamsal ve kavramsal dönüşümünü beş kavrama (gelenek, otorite, mülkiyet, değişim, organik toplum) referansla incelemiştir. Siyasi partilerin; özellikleri, liderleri, ajandaları, örgütlenme biçimleri ve iktidarda iken siyasi alanda muhafazakârlık ile ilgili yaptıkları çalışmaların, muhafazakârlığın dönüşümünü anlamak için somut ve gözlemlenebilir veriler sunma imkânı göz önüne alınarak ise, sözü edilen dönüşümü incelerken dört farklı muhafazakâr ve sağ nitelikli siyasi partinin lider söylemleri, programları ve iktidar oldukları dönemlerdeki icraatları temel alınmıştır. Muhafazakârlığın Türkiye'deki dönüşümüne baktığımızda, 1950'lı yıllarda Demokrat Parti (DP) döneminde gelenek, organik toplum, otorite ve değişim kavramları ön planda iken 1965'li yıllarda Adalet Partisi (AP) döneminde ise gelenek, organik toplum, mülkiyet, değişim ve otorite kavramları göze çarpmaktadır. 1980'li yıllarda Anavatan Partisi (ANAP) döneminde ise gelenek, organik toplum ve değişimin ön planda iken günümüzde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde gelenek, organik toplum ve otorite gibi kavramlar daha fazla ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the semantic and conceptual transformation of conservatism in Turkey based on five concepts (tradition, authority, ownership, change, organic society). political parties; in examining the transformation in question was in power when the characteristics of political conservatism, leaders, agendas, forms of organization and work with tangible and observable data to understand the transformation of conservatism given the opportunity to present four different conservative and right-wing politics in the discourses and programs leading parties. and their actions during the periods when they were in power. When we look at the transformation of conservatism in Turkey, the concepts of tradition, organic society, authority and change were at the forefront during the Democratic Party (DP) period in the 1950s, while tradition, organic society, property, change and authority were at the forefront during the Justice Party (AP) period. period in the 1965s. concepts stand out. while tradition, organic society and change were at the forefront during the Motherland Party (ANAP) period in the 1980s, concepts such as tradition, organic society and authority are more prominent today during the Justice and Development Party (AKP) period.