Türkiye'de muhafazakârlığın dönüşümü
The transformation of conservatism in Turkey
- Tez No: 579670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYTAÇ KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Muhafazakârlık, farklı ülkelerde ve dönemlerde Dünya tarihinde meydana gelen önemli olayların sonucunda, bu olaylara bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezde öncelikle muhafazakârlık düşüncesinin gelişimiyle ilgili tarihsel bir çerçeve çizilip, sonrasında, muhafazakârlığın Türkiye'deki dönüşümü ele alınmaktadır. Tezin birinci bölümünde, temel anlamı mevcudu korumak olan muhafazakârlık kavramı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Batı'da Aydınlanma düşüncesi ve Fransız Devrimi sonucu ortaya çıkan muhafazakârlığın türlerine değinilmektedir. Son kısımda ise, muhafazakârlığın temel unsurları hakkında bilgi verilmektedir. Tezin ikinci bölümünde Türkiye'de muhafazakârlık meydana gelen gelişmeler doğrultusunda dönemsel olarak ele alınmaktadır. Tezin üçüncü bölümü olan Türkiye'de muhafazakârlığın dönüşümü adlı bölümde muhafazakârlığın dönüşümünde etkili olan partiler bazında karşılaştırma yapılıp, Türkiye'de muhafazakârlığın temel anlamda dönemsel olarak ciddi bir dönüşüm geçirip geçirmediği analiz edilmektedir. Türkiye'de Cumhuriyet'in kurulmasıyla beraber genel anlamda muhafazakâr düşüncenin varlığı kabul edilmekle birlikte, çok partili döneme kadar siyasi arenada güçlü bir varlık gösterdiği söylenemez. Ancak Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle bu durağan yapı canlanmıştır. Demokrat Parti'yle başlayan muhafazakârlığın dönüşümü ANAP döneminde yeni sağ, AK Parti döneminde ise muhafazakâr demokrasi kavramıyla yeni muhafazakârlığa dönüşmüştür. Son olarak, Türkiye'de muhafazakârlığın dönüşümü önceki bölümlerdeki tartışılan bilgiler ışığında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Conservatism, has emerged as a reaction to ground-breaking events in the history of the world in different countries and at different times. This thesis firstly describes the historical background of the idea of conservatism. Then, it discusses the transformation in conservatism in Turkey. The first section of the thesis explains the meaning of conservatism and its components in detail. This section also focuses on the types of conservatism, which emerged through the result of the enlightenment ideology and the French Revolution in the West. Finally, the fundamentals of conservatism are explained. The second section of the thesis investigates conservatism in Turkey through a periodical discussion from the foundation of the Republic of Turkey to the present time. The third section, called the transformation of conservatism in Turkey, offers a comparison between the political parties that are influential in the transformation of conservatism in Turkey. Afterwards, to what extent conservatism in Turkey has had a transformation in a periodic time is analysed. After the foundation of the Republic of Turkey, the existence of conservative thought is widely accepted but, it cannot be said that it has a strong presence in the political arena until the multi-party period. However, when the Democrat Party came to power, this static structure was revived. The evolution of conservatism by the Democrat Party was transformed into the new right through the ANAP and emerged neo-conservatism with the concept of conservative democracy in the terms of the AK Party.